CNC – obróbka metali dla przemysłu i nie tylko

  • 11.05.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
CNC – obróbka metali dla przemysłu i nie tylko
Obróbka CNC nieodłącznie kojarzy się z wielkimi halami produkcyjnymi i wytwarzaniem części maszyn i przedmiotów na masową skalę. Warto jednak wiedzieć, że coraz powszechniejsze są także mniejsze urządzenia do obróbki CNC, z których korzystają drobni producenci, a nawet hobbyści.

Obróbka CNC w przemyśle

Hobbystyczne zastosowania są ciekawostką, jednak wciąż najpowszechniejszym zastosowaniem komputerowo sterowanych narzędzi jest produkcja na potrzeby przemysłu. Obróbka skrawaniem CNC jest najczęściej wykorzystywana tam, gdzie potrzebne jest precyzyjne wykonanie dużej ilości identycznych części – od śrub i nakrętek po np. elementy silników czy karoserii, a nawet części dla przemysłu lotniczego. Stosowanie obróbki CNC w przemyśle zaczęło się na dobre w latach 80. XX wieku, ale pierwsze maszyny z możliwością zmiany ruchu narzędzia pojawiły się już w latach 50. Wcześniej produkcja charakteryzowała się tym, że zmiana produkowanych części wiązała się z koniecznością wymiany maszyn. Wiązało się to z wielkimi kosztami, nic zatem dziwnego, że wprowadzenie technologii obróbki CNC zostało przywitane z entuzjazmem. Obecnie istnieje wiele firm świadczących usługi CNC dla przemysłu, np. https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Produkcja często polega na tym, że producent zleca wykonanie części zewnętrznemu wykonawcy, a następnie gotowe elementy są montowane w osobnych fabrykach.

Obróbka CNC na małą skalę

Komputery z czasem znacznie staniały, co umożliwiło stosowanie ich przez prywatne osoby i niewielkie firmy. Coraz powszechniejsze stają się niewielkie urządzenia do obróbki CNC, które można wykorzystać w niewielkim warsztacie czy małym zakładzie produkcyjnym. Z tej możliwości korzystają zarówno drobni rzemieślnicy, firmy zajmujące się produkcją drobnych przedmiotów, jak i zapaleni majsterkowicze. Takie niewielkie obrabiarki CNC to zarówno narzędzia do skrawania i wiercenia, takie jak frezarki, tokarki czy plotery, jak i drukarki 3D. Umożliwia to obróbkę w małych warsztatach metalu, ale także innych materiałów, takich jak drewno czy tworzywa sztuczne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: