Surowce kosmetyczne – co warto wiedzieć o naturalnych składnikach preparatów?

  • 04.05.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce kosmetyczne – co warto wiedzieć o naturalnych składnikach preparatów?
Branża kosmetyczna to jedna z prężniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Do produkcji preparatów stosuje się szereg rozmaitych surowców kosmetycznych. Które z nich są bezpieczne dla naszego organizmu, a które nie? Co musisz wiedzieć o składach kosmetyków.

 

Naturalne surowce kosmetyczne – co je wyróżnia?

Pod tym terminem rozumiemy wszelkie substancje pochodzenia mineralnego, roślinnego i zwierzęcego, które są wykorzystywane w kosmetologii. Obecne przepisy dopuszczają ich uzyskiwanie oraz przetwarzanie za pomocą procesów fizycznych. Służą do tego chociażby: mielenie, ekstrakcja, suszenie oraz filtracja. Prawo natomiast poprzez naturalny kosmetyk rozumie produkt, który w 95% składa się z naturalnych surowców kosmetycznych. Współcześni klienci są coraz bardziej świadomi, dlatego od pewnego czasu zauważalny jest trend kupowania produktów pozbawionych sztucznych dodatków. Nic w tym dziwnego, w końcu tylko takie produkty są w pełni bezpieczne dla organizmu człowieka. Naturalne kosmetyku nie będą działać powierzchownie i nie zablokują działania skóry. Nie musimy więc się martwić o wywołanie reakcji alergicznych. 

 

Surowce kosmetyczne – jak działają?

 

Naturalne kosmetyki nie działają za skórę. Wręcz przeciwnie, zmuszają ją do działania, dzięki czemu lepiej się ona regeneruje. To z kolei wpływa na jej jędrność, giętkość czy gładkość. Wśród naturalnych surowców kosmetycznych znajdziemy chociażby glinkę, krzemionkę, czy sole naturalne. Nie brakuje także składników pochodzenia zwierzęcego. Mleko, propolis, czy lanolina są chętnie stosowane w branży ze względu na ich właściwości. Sprawdzą się chociażby w różnego rodzaju balsamach do ciała czy kremach do rąk. Szczególnie lanolina jest bardzo cennym surowcem. Łagodzi bowiem wszelkie stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Poza tym, preparaty zawierające lanolinę poleca się karmiącym matkom na popękane brodawki. Jak widać, jest to bardzo użyteczna substancja. Pamiętajmy więc o niej, bo może nam nie raz się przydać.

 

Roślinne surowce kosmetyczne – co warto o nich wiedzieć?

 

Z roślin pozyskuje się najwięcej surowców kosmetycznych. Wykorzystuje się w tym celu zarówno kwiaty, owoce, a nawet korę. Część z nich pochodzi z ekologicznych upraw. Będą więc pozbawione substancji chemicznych, co jest ich dodatkowym atutem. Najczęściej w branży kosmetycznej wykorzystuje się olejki i ekstrakty. Popularny jest chociażby olejek arganowy, który uznawany jest za eliksir młodości. Oferuje go wielu dystrybutorów. Znajdziesz go chociażby w tym miejscu http://oqema.pl/. Olejek ten opóźnia procesy starzenia się skóry, zmniejsza stany zapalne i wspomaga leczenie łuszczycy. Kolejnym surowcem kosmetycznym jest olej macadamia. Substancja ta wyróżnia się wysoką zawartością witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz lecytyny. Eksperci polecają go do preparatów przeznaczonych do leczenia blizn, oparzeń i drobnych ran. Co ciekawe, surowiec ten jest też w pełni bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Dlatego można go stosować jako olejek łagodząc po opalaniu.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: