Podstawą butów męskich jest dobry materiał -skóra, ale jaka?

  • 20.04.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Podstawą butów męskich jest dobry materiał -skóra, ale jaka?
Podstawą naszego codziennego funkcjonowania jest dobranie odpowiedniego obuwia męskiego. Musi być wygodne, wpisywać się w nasz gust, a także pasować do sytuacji, w której się znajdujemy. Przecież w innych butach idziemy do ślubu, a inne wybieramy na jogging po pobliskim parku. Fason to jedno, ale kluczowym czynnikiem w każdym obuwiu jest materiał, z którego został wykonany. To on odpowiada za funkcjonalność butów męskich, a także ich jakość i wytrzymałość. Tym razem pod lupę bierzemy skórę. Jest ona najpopularniejszym materiałem, jednak wyróżniamy jej kilka rodzajów. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Gładka skóra

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji butów męskich jest skóra licowa. Ich cechą charakterystyczną jest gładka wierzchnia warstwa obuwia, co podnosi jego walory artystyczne. Jest ona otrzymywana poprzez obróbkę mechaniczną, a także odpowiednie pokrycie woskami. Struktura i estetyka to ważna kwestia, jednak jeszcze większą jest funkcjonalność. Skóra jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu możemy cieszyć się naszymi butami przez długi czas. Jest miękka i dopasowuje się do kształtu stopy, a także odporna na wilgoć i zabrudzenia. Skórzane buty męskie to trafiony zakup na lata.

 

Skóra lakierowana

Skórzane, lakierowane buty męskie nazywamy powszechnie ‘lakierkami’ i kojarzymy z elegancją i uroczystościami wieczorowymi. I prawidłowo! Obuwie męskie w tym stylu jest niezwykle szykowne, jednak bardzo łatwo je zarysować. Dlatego lepiej założyć je na bankiet niż na spacer w deszczowy dzień. Ten rodzaj tworzywa wykonuje się ze specjalnych skór lakierowanych, a po wyprawieniu dodatkowo wykańcza się lakierem. Dbanie i pielęgnacja to w tym przypadku podstawa.

 

Nubuk

Nubuk często mylony jest z zamszem, jednak jego pochodzenie jest dużo inne. Jest to rodzaj skóry o charakterystycznej warstwie wierzchniej, przypominającej skórkę z brzoskwini. Powstaje ona w efekcie szlifowania. Jest to materiał niezwykle wygodny i zachwycający strukturą, jednak bardzo delikatny i wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Powinniśmy zdecydowanie unikać wilgoci, soli, błota czy kurzu. Jeśli jednak dojdzie do zabrudzeń, należy jak najszybciej usunąć je odpowiednimi środkami do czyszczenia.

 

Zamsz

Podczas, gdy skóra licowa i nubuk wykonywane są z wierzchniej warstwy skóry, zamsz jest ich odwrotnością -powstaje z obrobionego spodu skóry. Materiał ten wyróżnia się charakterystyczną fakturą, przypominającą meszek. Skórzane buty męskie wykonane z tego rodzaju tworzywa są bardzo estetyczne, lecz tak jak w przypadku nubuku bardzo delikatne i podatne na wilgoć i zabrudzenia. Trzeba je chronić przed przemoczeniem, a także czyścić i konserwować nieco częściej niż pozostałe obuwie. Systematyczność i praca zostanie nagrodzona eleganckim, nienagannym wyglądem.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: