Plafony do salonu: w jakim wnętrzu się sprawdzą?

  • 29.04.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Plafony do salonu: w jakim wnętrzu się sprawdzą?
Salon jest jednym z najważniejszych pokoi w każdym domu. Nie tylko spędzamy w nim wolny czas, ale też przyjmujemy w nim gości. Z tego powodu zależy nam, by był nie tylko komfortowy, ale też elegancki. Nie zawsze pasują nam do koncepcji wiszące lampy, ale na szczęście coraz popularniejsze stają się plafony do salonu. Kiedy warto pomyśleć o takim oświetleniu?

Czym są plafony?

Plafony, zwane też plafonierami, to zwykle dość proste lampy przylegające do sufitu. Źródło światła jest osłonięte półprzejrzystym, mlecznym szkłem lub pleksi, rozpraszającym światło i zapobiegającym oślepieniu. Zwykle jest w nich miejsce na kilka żarówek, dzięki czemu zapewniają równomierne, mocne światło najczęściej o neutralnej barwie. Najczęściej są zaprojektowane w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, choć zdarzają się także plafony do salonu będące białą, płaską kopułą – taka lampa będzie pasować zarówno do nowoczesnego, jak i tradycyjnie urządzonego wnętrza. Oprócz salonów częstym zastosowaniem plafonów są korytarze czy halle w budynkach takich jak hotele, a także łazienki.

Plafony do salonu w bloku

W blokach często mamy do czynienia z dość niskimi stropami – z tego powodu nie zawsze jesteśmy w stanie powiesić lampę na odpowiedniej wysokości. Dobrym pomysłem jest wtedy wybór plafonów do salonu, a często także do innych pomieszczeń. Mieszkania w blokach najczęściej urządzone są albo nowoczesnymi meblami, albo designerskimi, stylizowanymi – lub pochodzącymi – np. z lat 60. XX wieku. Najlepszym wyborem do takich mebli są więc odpowiednio albo nowoczesne, minimalistyczne plafony, np. kwadratowe lub okrągłe, albo w nieregularnym kształcie. Jedne i drugie bez problemu można dostać w dobrym sklepie oświetleniowym.

Plafony do salonu w lofcie

Lofty kojarzą nam się zwykle z bardzo wysokimi, industrialnymi przestrzeniami. Dobrze urządzone pięknie wyglądają, ale jeżeli zależy nam na wydzieleniu przestrzeni z bardziej kameralnym klimatem trzeba nieco pomysłowości. Często stosowane są antresole lub podwieszane sufity – antresole zwiększają przestrzeń użytkową, a podwieszane sufity umożliwiają wydzielenie przestrzeni bez stawiania ścian działowych. Urządzenie takiego niskiego salonu umożliwia kameralną aranżację i na przykład zastosowanie plafonów, albo nieznacznie odstających od sufitu, albo umieszczonych na równi z jego powierzchnią. Szczególnie polecane jest umieszczenie kilku mniejszych, identycznych plafonów tak, by równomiernie oświetlić tak wydzieloną przestrzeń.

Plafony do salonu w tradycyjnym stylu

Mimo, że plafony kojarzą się raczej z nowoczesnymi wnętrzami, można znaleźć modele pasujące również do tradycyjnie urządzonych wnętrz. Zwykle są to okrągłe lampy, często w formie spłaszczonej kopuły, czasami z delikatnymi żłobieniami. Niektóre mają też delikatny wzór, np. kwiatowy, szczególnie dobrze współgrający z wnętrzami, w których są tapety. Takie plafony pasują zarówno do salonów urządzonych antykami, jak i w stylu glamour. Podobnie jak nowoczesne, można je znaleźć w internecie, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/12-plafony. Dobrze sprawdzą się też proste, okrągłe modele.

Plafony do salonu z wysokim stropem

Wysoko umieszczone lampy, w tym plafony raczej podwyższają optycznie pokój. Z tego powodu najczęściej umieszcza się je w stosunkowo niskich mieszkaniach, by uniknąć efektu studni. Można je jednak zastosować także w wysokim salonie, o ile jest przy tym odpowiednio duży. Warto wtedy wybrać większe lampy lub zamontować ich kilka. Najważniejsze jest wyczucie proporcji pokoju – przy odpowiedniej aranżacji efekt będzie imponujący.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: