Nowe przepisy związane z kasami fiskalnymi w 2020 roku

  • 24.01.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Nowe przepisy związane z kasami fiskalnymi w 2020 roku
W rozpoczynającym się roku 2020 rząd Polski uchwalił dwie ustawy, które w realny sposób dotykają zarówno przedsiębiorców, których działalność opiera się na sprzedaży towarów i usług ,jak i wszystkich innych przedsiębiorców. Obie nowości w pewnym stopniu związane są z obszarem kas fiskalnych, w związku z tym wszyscy przedsiębiorcy używający na co dzień kas, powinni zaznajomić się z nowymi przepisami.

Faktura tylko w przypadku NIP na paragonie

     Już z dniem 1 stycznia w życie weszła ustawa, zgodnie z którą w momencie transakcji sprzedaży na paragonie musi być widoczny NIP przedsiębiorcy, by mógł otrzymać stosowną fakturę VAT. Źródłem ustawy jest szereg nadużyć związanych z tym, iż wydawane zostały faktury zaprzyjaźnionym przedsiębiorcom za niesprzedany realnie towar. W ten sposób firmy miały możliwość wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Proceder ten był coraz bardziej rozpowszechniony, w związku z tym w nowym roku zdecydowano się tę kwestię uregulować. W momencie, gdy kontrola skarbowa wykryje tego typu nadużycie, kara będzie zarówno po stronie sprzedawcy, jak i klienta. Podatnik będzie musiał zapłacić 100 % podatku VAT wykazanego na fakturze. Nabywca również będzie zobowiązany ponieść tego typu karę.

 

Kasy fiskalne online

     Od 1 stycznia 2020 roku w stopniowy sposób przedsiębiorcy świadczący sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej będą zobowiązani do wykorzystywania tradycyjnych kas fiskalnych. Zależnie od modelu kasy fiskalnej, historia transakcji jest przechowywana w pamięci urządzenia bądź w ramach osobnych wydruków, co zmusza przedsiębiorców do kolekcjonowania wszystkich dowodów sprzedaży na wypadek kontroli Urzędu Skarbowego. W przypadku wdrożonej kasy fiskalnej online, informacje o sprzedaży automatycznie będą przesyłane do centralnego systemu. Dzięki tej innowacji, organy kontroli skarbowej będą miały ułatwiony proces sprawdzania historii, natomiast przedsiębiorcy w znacznie szybszy i sprawniejszy sposób będą w stanie obliczyć należny podatek  VAT. Wszystkie branże będą zobowiązane do wdrożenia rozwiązania do stycznia 2023 roku. Do tego czasu jednak warto zaopatrzyć się w nowoczesne modeli kas fiskalnych, dostępne pod poniższym linkiem http://www.mezametlublin.pl/oferta/drukarki-fiskalne

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: