Wtorek, 16.07.2019

Kiedy należy ubrać kamizelkę odblaskową i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

  • 23.06.2018, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy należy ubrać kamizelkę odblaskową i na co zwrócić uwagę przy jej…
Szczególnie w okresie letnim, gdy korzystamy ze sprzyjającej pogody i jesteśmy cały czas na świeżym powietrzu, powinniśmy pomyśleć o naszym bezpieczeństwie. Zwłaszcza jeśli wykonujemy pewne czynności wieczorem w pobliżu drogi samochodowej (spacer, jazda rowerem, nording walking).

Kiedy należy założyć kamizelkę odblaskową?

Większość osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo przydaje się taki odblask. Kamizelka bardzo podnosi bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Dzięki niej osoba jest bardzo dobrze widoczna nawet z daleka, przez co kierowca będzie w stanie bezpiecznie na drodze ją ominąć. Codziennie na drogach dochodzi do wielu wypadków, których dało się zapobiec, tylko i wyłącznie dzięki odblaskowi. Niestety w nocy, szczególnie kiedy pogoda nie jest sprzyjająca, osoba idąca poboczem może być całkowicie niewidzialna dla kierowcy. Jak twierdzą specjaliści od akcesoriów odblaskowych, taką ochroną warto mieć ze sobą, zwłaszcza gdy wracamy w nocy przez niezbyt dobrze oświetloną drogę. Kamizelka jest w stanie uratować nam życie, a takie oszczędzić nam zbędnych wydatków w postaci nałożonego mandatu, gdyż każda osoba, która porusza się w nocy przy drodze, ma obowiązek posiadania elementu odblaskowego.

Czy kamizelkę warto nosić tylko w nocy?

Powinno się z niej korzystać także, gdy droga jest zamglona, przez co widoczność jest bardzo słaba. Warto ją mieć także, gdy obficie pada deszcz, a także w jakiejkolwiek innej sytuacji.

Czy istnieje obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej w samochodzie?

Posiadanie kamizelki odblaskowej w samochodzie nie jest na razie obowiązkowe. To element, który jest wyposażeniem dodatkowym, jednak bardzo przydatnym, na przykład, jeśli auto dozna awarii, a my znajdujemy się na terenie niezabudowanym i niedostatecznie oświetlonym.

Czy rowerzyści muszą zakładać kamizelki odblaskowe?

Kamizelka odblaskowa jest świetnym dodatkiem do ogólnego oświetlenia pojazdu poruszającego się na drodze, jednak nieobowiązkowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kamizelkę odblaskową?

1. Normy

Kamizelka odblaskowa powinna posiadać normę EN471, która daje nam gwarancję pełnego bezpieczeństwa, gdyż określa ona kryteria, w jaki sposób firmy muszą wykonać ten element, aby kamizelką miała wysoką jakość.

2. Rozmiar

Dobrze dobrana kamizelka nie powinna w żaden sposób uwierać, może być o wiele luźniejsza niż nasze standardowe ubrania. Jeśli mamy zamiar biegać lub jeździć na rowerze w takim odblasku, powinien on odpowiednio przylegać do ciała, aby był dla nas komfortowy w użytkowaniu. Nie może ona krępować naszych ruchów ani ich uniemożliwiać.

3. Konstrukcja

Dostępne są kamizelki zapinane na rzepy, a także przypominające swoim wyglądem klasyczne koszulki. Kamizelkę na rzepy, łatwiej jest dostosować do naszej postury.

4. Cena

Ceny kamizelek wahają się od 5 do 110 złotych. Wszystko zależy czy kamizelka ma posiadać dodatki, czy ma być to zwykły model.

5. Kolor

W sklepach znajdziemy kamizelki koloru pomarańczowego oraz żółtego. Oba kolory spełniają doskonale swoje zadania. Niektóre firmy korzystają z kamizelek, używając ich jako odzieży reklamowej. W wielu firmach odzież reklamowa tej postaci rozdawana jest na różnych  eventach i promocjach.

Opracował: Sleza

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: