Wtorek, 16.07.2019

Jak zachować lato w domu na dłużej?

  • 22.11.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zachować lato w domu na dłużej?
Ogród zimowy czyli lato w domu na dłużej Długie dni, ciepłe noce, słońce – to kwintesencja lata. Chcemy ten stan beztroski utrzymać w swojej świadomości jak najdłużej. Szczególnie, gdy jesień rzuca nam pod nogi liście, a z nieba, zamiast żaru, leje się rzęsisty deszcz. Jest na to sposób. Ten sposób ma nawet nazwę - ogród zimowy.

Jesień, czyli chłodne powitanie

Nawet jeśli planujemy urlop jesienią, wakacyjna aura lata uskrzydla. Dlatego tak źle znosimy pierwsze jesienne dni? Trzeba się przestawić z trybu – energia i entuzjazm na melancholia i marazm. Najchętniej zamieszkalibyśmy w łóżku, przykryci ciepłym kocem z dużym kubkiem gorącej czekolady. Zazwyczaj mija trochę czasu zanim oswoimy się z nowymi temperaturami i krótkim dniem. Nie zmienia to faktu, że chcielibyśmy zatrzymać lato jak najdłużej. I choć na pogodę wpływu nie mamy – stałego rytmu pór roku niestety nie zaburzymy myśleniem życzeniowym, to możemy przechytrzyć kalendarz w inny sposób. Organizując w domu ogród zimowy.

Ogród zimowy w domu

Każdy miłośnik kontaktu z naturą marzy o stworzeniu pod swoim dachem małej zielonej oazy. Malkontenci zawsze się znajdą. Zaś argumenty o sporym wydatku i dodatkowym obowiązku prawdziwych entuzjastów i tak nie są w stanie zrazić. Wszak obcowanie z naturą to nie przykry obowiązek, a przyjemność.

Relaks pośród zieleni

Walory ogrodu zimowego, nazywanego również oranżerią, docenimy szczególnie zimą, gdy natura zamiera, paleta kolorów ubożeje, a my nie mamy ochoty wychodzić na dwór. Posiadając swój własny zielony zakątek, możemy przejąć inicjatywę, i wyposażyć ją w takie okazy, które nam odpowiadają. Zazwyczaj oranżeria powstaje na planie tarasu lub werandy. Wówczas koszt takiej inwestycji jest mniejszy, zaś korzyści ogromne. Przeszklona bryła stwarza idealne warunki nie tylko do relaksu, ale również mikroklimat stworzony dla bujnej roślinności. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie, np. podłogowe, to w połączeniu z promieniami słonecznymi, które będą docierać poprzez szyby, nawet egzotyczne i wymagające rośliny mogą zasiedlić naszą oranżerię. W ten sposób zyskamy nie tylko doskonały punkt widokowy na ogród, ale również miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu. Obecność roślin poprawia dodatkowo jakość powietrza i oczyszczają je z toksyn.

Wygoda przede wszystkim

Aby móc cieszyć się widokiem roślin nie tylko poprzez aktywną pielęgnację, ale również traktować oranżerię  jako miejsce wypoczynku, warto wyposażyć ją w wygodne meble. Promienie słońca dostające się przez szyby, relaks z lekturą na wygodnej otomanie… Czyż można chcieć więcej? Nasz zielony zagajnik jeszcze lepiej spełni swoja rolę, jeśli przed wejściem do ogrodu zimowego pozbędziemy się telefonu. Ten rozpraszacz i pożeracz czasu, zakłóci nastrój beztroskich wakacji pod palmą.

Zielony pieniądz

Ogród zimowy to również, w dłuższej perspektywie oszczędność. Szczególnie jeśli jego lokalizacja znajduje się w nasłonecznionym miejscu. Wówczas skumulowana energia cieplna rzutuje na cały dom, zmniejszając nasze rachunki za ogrzewanie.

Jak widać domowa oranżeria może nie tylko przedłużyć lato, ale również podnieść wartość całej nieruchomości. Profesjonalnie zaprojektowany ogród zimowy może być ozdobą domu nie tylko na zewnątrz, ale również w jego wnętrzu. Bilans korzyści zamyka dodatkowy zastrzyk energii, dzięki któremu zima nie taka znowu straszna. Szczególnie oglądana zza bujnych liści egzotycznej rośliny.

Zainteresowała Cię tematyka ogrodów zimowych? Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na stronę Winter-Gardens.pl

Grupa Tipmedia
Podziel się: