Wtorek, 16.07.2019

Jaką kosiarkę wybrać?

  • 11.10.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jaką kosiarkę wybrać?
 Któż z nas nie marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie, w którym będziemy mogli miło spędzać czas z rodziną oraz znajomymi? Jednak aby tak było, musimy wiedzieć jak i czym pielęgnować przydomowy trawnik. W tym wypadku, konieczna będzie przede wszystkim dobra kosiarka. Pytanie tylko, jak wybrać tę odpowiednia? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kosiarka dopasowana do twoich potrzeb

Kosiarka powinna być przede wszystkim dopasowana do naszych potrzeb. Z przyjemnością będziemy dbać o ogród czy przydomowy trawnik, jeśli z urządzenia będzie nam się wygodnie korzystało. Kosiarka powinna być łatwa w obsłudze, posiadać regulowany uchwyt – tak żebyśmy mogli dopasować go do swojego wzrostu, a także być wyposażona w kosz. Ten ostatni zaoszczędzi nam dodatkowej pracy, czyli grabienia skoszonej trawy. Dzięki tym elementom, koszenie przebiegnie szybko i sprawnie.

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Często decydujemy się na kosiarkę elektryczną sądząc, że zapłacimy za nią mniej niż za spalinową. Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że wersja elektryczna posiada mniejszą moc w porównaniu ze swoją konkurentką – co negatywnie wpływa na jakość koszenia, a także ciągnący się kabel. W tym wypadku, ścinając trawę musimy cały czas kontrolować gdzie znajduję się przewód, tak aby przez przypadek na niego nie najechać. Nierzadko, zwłaszcza jeśli mamy dość duży ogród, musimy zakupić także długi przedłużacz, który umożliwi nam skoszenie całego trawnika. Na niekorzyść kosiarek elektrycznych przemawia także to, że nie możemy przycinać trawy kiedy jest ona wilgotna, ponieważ byłoby to dla nas niebezpieczne.

Wbrew pozorom kosiarki spalinowe nie muszą być drogie. W sprzedaży znajdziemy dobrej jakości tanie kosiarki spalinowe, dzięki którym nasz trawnik stanie się wizytówką naszego domu, a my zaoszczędzimy wiele czasu na koszeniu.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kosiarki?

Powinniśmy również zwrócić uwagę na obudowę kosiarki. Najlepiej aby była wykonana z grubej blachy ocynkowanej lub aluminiowej. Dzięki temu zyskamy pewność, że będzie ona odporna na korozję, zarysowania czy wilgoć. Kupując model z cienką blachą ryzykujemy, że już po jednym sezonie obudowa kosiarki zacznie się kruszyć lub korodować.

Jeżeli kosiarkę trzymamy w komórce lub schowku, warto także zwrócić uwagę czy posiada składany uchwyt. Dzięki niemu łatwiej będzie nam ją przechowywać.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

Dobrej jakości kosiarka powinna posiadać moc przynajmniej 5,5 KM, szerokość koszenia 40-60 cm, a także możliwość regulacji wysokości koszenia. Jeżeli dysponujemy dużym ogrodem, zwróćmy także uwagę na pojemność kosza – optymalny rozmiar to około 70 litrów. Dobrze, jeśli kosiarka posiada dodatkowo mechanizm zabezpieczający, który wyłączy ją w sytuacji, gdy np. najedziemy przez przypadek na kamień.

Grupa Tipmedia
Podziel się: