Obróbka CNC – jakie są zalety wykorzystania komputerów w produkcji?

  • 15.07.2020, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Obróbka CNC – jakie są zalety wykorzystania komputerów w produkcji?
Komputerowo sterowane narzędzia są standardem w wielu branżach – od przemysłowej obróbki metali CNC po niewielkie zakłady stolarskie. Mimo, że maszyny używane w masowej produkcji i domowych warsztatach znacznie się od siebie różnią, to ogólna zasada działania jest ta sama. Przygotowany w komputerze projekt konwertuje się na zrozumiały dla obrabiarki język, dostarczający jej informacji o ruchach, jakie ma wykonywać narzędzie.

Obróbka CNC zapewnia doskonałą precyzję

Zastosowanie obróbki CNC znacznie ułatwia pracę drobnym warsztatom, ale przede wszystkim umożliwia wykonanie dowolnej liczby identycznych elementów. Margines błędu przy wykorzystaniu tej metody jest tak niewielki, że nie ma znaczenia dla końcowego efektu. Taka precyzja jest istotna wszędzie – ale w niektórych branżach wręcz konieczna. Do tego obróbka CNC często jest wykorzystywana do tworzenia części maszyn i urządzeń, a więc od dokładności wykonania zależy, czy poszczególne elementy będą do siebie pasować.

Usługi CNC – zalety outsourcingu

Współczesne maszyny do obróbki CNC są bardzo wydajne. Do tego stopnia, że większość producentów nie jest w stanie wykorzystać ich w pełni. Dlatego, zamiast kupować własne obrabiarki, wielu zleca usługi CNC zewnętrznym wykonawcom, takim jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Outsourcing sam w sobie nie jest niczym nowym. Jest po prostu racjonalnym podejściem, wynikającym z rachunku ekonomicznego. Jeżeli można uprościć organizację we własnej firmie i zmniejszyć potrzebną powierzchnię produkcyjną, a przy tym oszczędzić, to warto się zdecydować na takie rozwiązanie. Oczywiście to, czy obróbka CNC bardziej opłaci się we własnym zakresie, czy lepiej ją zlecić na zewnątrz, zależy od wielu czynników. Jeżeli w danym zakładzie produkuje się małe serie produktów, za to często, to być może opłaca się mieć własne maszyny. Z kolei jeżeli potrzebne są stosunkowo rzadkie dostawy, nawet w dużych seriach, to może się okazać, że lepiej zlecać obróbkę CNC na zewnątrz.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: