Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 13:18

Zwiedzanie Krakowa 2020 – co zobaczyć?

Kraków to miasto, które należy odwiedzić choć raz w życiu. Nachodzące lato i wakacje do idealna pora na wypad do Miasta Królów. Gród Kraka ma wiele do zaoferowania zarówno fanom aktywnego wypoczynku jak i wielbicielom zwiedzania i muzeów.
  • 02.07.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zwiedzanie Krakowa 2020 – co zobaczyć?

Jak dotrzeć do Krakowa?

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, dzięki czemu jest bardzo dobrze skomunikowane ze wszystkimi regionami naszego kraju. Można dostać się tu bezpośrednim połączeniem drogowym z praktycznie każdego większego miasta nie tylko Polski, ale i Europy (Kraków posiada bezpośrednie połączenia z większością europejskich stolic dzięki przewoźnikom autokarowym i pociągom). Poza drogą lądową, do naszego miasta można dostać się również samolotem – Polskie Linie Lotnicze LOT oferują połączenia ze Szczecinem, Olsztynem, Warszawą, Wrocławiem i innymi miastami wojewódzkimi. Jeśli wybierzemy drogę powietrzną, należy pamiętać o tym, że lotnisko w Balicach oddalone jest od centrum miasta o około 20km. Odległość ta może wydawać się mała, jednak środki komunikacji publicznej łączącej lotnisko z Krakowem lubią być zatłoczone, dlatego pasażerom z bagażami radzilibyśmy skorzystać z usług lokalnych przewoźników np. https://pl.krakowdirect.com/krakow-transfer-lotniskowy/ .

Zamek w Pieskowej Skale z Maczugą Herkulesa

Kraków dla aktywnych

Jeśli oglądanie zabytków i zwiedzanie muzeów nie jest dla Ciebie, Kraków ma coś, czego w takiej ilości nie oferuje żadne inne miasto w Polsce – kopce. Nasze miasto może pochwalić się aż pięcioma kopcami, z których rozpościera się przepiękny widok na miasto, a wejście na górę pomoże poskromić kryjące się w nas pokłady energii. Największym jest Kopiec Piłsudskiego, który znajduje się w Lesie Wolskim, wejście na jego szczyt jest bezpłatne, a widok zdecydowanie niezapomniany. Warto wspomnieć tu jeszcze o Kopcu Kościuszki, który jest połączony z przynależącym do niego muzeum kościuszkowskim i fortem oraz kaplicą św. Bronisławy. Wstęp na ten kopiec jest płatny, ale widok wynagradza wszelkie trudy dostania się na szczyt.

Kopiec Kościuszki


 

Jura Krakowsko – Częstochowska

W przypadku dłuższych odwiedzin Krakowa, aktywni wczasowicze powinni rozważyć wizytę na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej, włączając w to wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Lokalne firmy często posiadają tę wycieczkę w swojej ofercie np. https://pl.krakowdirect.com/ , warto skorzystać z takiej propozycji, ponieważ poza aktywnym spędzeniem czasu (jest to prawie 5 godzin spacerowania, oczywiście z przerwami), możemy poznać kawałek historii dzięki zwiedzaniu z przewodnikiem. Podczas wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd, czyli jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce, zwiedzimy nie tylko zamki m.in. w Ojcowie, Pieskowej Skale, Bobolicach czy Ogrodzieńcu. Będziemy mieli również okazję wejść do Ojcowskiego Parku Narodowego, który wyróżnia się spośród innych swoim malowniczym krajobrazem przepełnionym wapiennymi skałami i jaskiniami. Nie można również pominąć Pustyni Błędowskiej, dzięki której możemy poczuć się jak na Saharze, nie przekraczając granicy województwa małopolskiego.
 

Spływ Dunajcem

Spragnionym bardziej niezapomnianych przeżyć, polecamy zastrzyk adrenaliny w postaci spływu Dunajcem, który rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych. Aby dotrzeć na miejsce, musimy wybrać się w dwu i półgodzinną drogę samochodem, dlatego w tym wypadku warto rozważyć spływ Dunajcem ze zorganizowaną wycieczką, żeby uniknąć tułania się pociągami i oczekiwania w kolejce, które w szczycie sezonu sięga nawet kilku godzin. Jedno jest pewne – nie pożałujemy tego wyboru. Przełom Dunajca to urokliwy i niezwykle malowniczy obszar Pienin, podczas spływu zapomnimy o ewentualnym strachu delektując się przepięknym widokiem. Standardowa trasa to około 18km, jednak można wydłużyć ją do 23km. Warto w tym momencie pamiętać, że organizatorzy spływu na miejscu, nie zapewniają transportu do punktu rozpoczęcia, a sam spływ kończy się w Szczawnicy, dlatego jeśli chcemy wybrać się tam samodzielnie możliwe, że czeka nas wielokilometrowy, powrotny spacer do samochodu. Spływ kończy się w Szczawnicy, mieście, które dzięki swojemu położeniu na pograniczu Beskidów Zachodnich i Pienin, przecięte Dunajcem, również jest popularnym kierunkiem wśród turystów. Po ponad dwugodzinnym spływie z pewnością będziemy głodni, dlatego warto przejrzeć ofertę gastronomiczną w Szczawnicy i okolicach, żeby wybrać coś dla siebie i swojego żołądka. Po takim dniu pełnym atrakcji, naszą wizytę w Krakowie i Małopolsce z pewnością będziemy wspominać przez długi czas, wywołując ukłucie zazdrości w znajomych, którzy zdecydowali się obrać inny kierunek.

 

Widok na Przełom Dunajca podczas spływuWidok na Przełom Dunajca podczas spływu

--- Artykuł sponsorowany ---