Jak koronawirus wpłynęła na obroty domu maklerskiego XTB?

  • 25.06.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak koronawirus wpłynęła na obroty domu maklerskiego XTB?
W czasach COVID-19 jedne firmy bankrutują, inne przechodzą okres stagnacji, a część z firm na rynku przeżywa rozkwit. Do tych wschodzących gwiazd należą firmy np. z sektora produkcji środków ochronnych, medycznego czy też finansowego. Jedną z takich firm z branży finansowej jest polski dom maklerski XTB. Sprawdźmy jak ten czas, pełen zawirowań wpłynął na ich sytuację finansową.

Podstawowe informacje o brokerze XTB

XTB to znany polski broker cieszący się zaufaniem klientów na całym świecie. Swoje usługi oferuje między innymi w Niemczech, Francji, UK, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Czechach, na Cyprze, w Chile i oczywiście w Polsce dla ponad 150 tysięcy klientów.

Jako światowa instytucja finansowa jest w pełni bezpieczny i podlega nadzorowi KNF. Natomiast środki finansowe klientów są przechowywane na segregowanych kontach oraz objęte systemami rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW), Financial Services Compensation Scheme (FSCS) oraz Investor Compensation Fund (ICF). Dbałość o klientów w połączeniu z dynamiką zmian na rynku, wywołaną przez pandemię spowodowała, że XTB może z powodzeniem chwalić się olbrzymim sukcesem.

Rekordowe wyniki XTB

Broker nie czekał biernie na rozwój sytuacji, wychodząc z założenia, że sama dynamika rynku to za mało by osiągnąć wymarzone wyniki finansowe. Firma skupiła się na pozyskiwaniu klientów i otwieraniu nowych rachunków. Strategia ta wraz z dużą zmiennością na rynku przyczyniła się do uzyskania przez XTB rekordowych wyników. Już w pierwszym kwartale bieżącego roku liczba aktywnych inwestorów wzrosła o ponad 105%!

Jest to szczególnie ważne w kontekście raportu rocznego za poprzedni rok. Między innymi z tego powodu, że po zmianach prawnych jakie weszły z ESMA, ubiegły rok to spadek zysku o blisko 44 mln zł (57,7 mln zł vs 101,5 mln zł). Czy uzyskanie historycznie rekordowej ilości klientów w ciągu jednego miesiąca (4480 nowych kont) już na początku tego roku (styczeń) poprawi te wyniki?

Jednocześnie trzeba zauważyć, że sukces ten jest wynikiem przemyślanej strategii wdrażanej już od dwóch lat. Analizując ten wynik w liczbach widać, że od sierpnia 2018 r., kiedy to liczba klientów przeprowadzających transakcje na kontraktach CFD wynosiła miesięcznie trochę ponad 13 tysięcy, wzrosła do 40 tysięcy.

Spółka zamierza powtórzyć triumf osiągnięty w pierwszym kwartale 2020 roku. Dotyczy to zarówno kwestii obrotów klientów jak i zysku netto, w normalnych warunkach rynkowej zmienności. Plan działania, który ma zostać uwieńczony sukcesem opiera się oczywiście głównie na dalszym, intensywnym poszerzaniu bazy klientów.

Reasumując okres pandemii przyniósł brokerowi olbrzymi sukces. Kurs akcji spółki skoczył mocno w górę, a wartość rynkowa XTB przekroczyła obecnie miliard złotych co skutkuje zagwarantowaniem miejsca w pierwszej sześćdziesiątce warszawskiej giełdy.

Przypomnijmy, jeszcze na 19 września 2019 kurs był na rekordowo niskim poziomie: 2,91 zł. A dziś? 12,70 zł! Do historycznego maksimum 15,47 zł (z 28 czerwca 2016) jest coraz bliżej. Czy uda się przebić ten poziom?

Co nowego u brokera?

W ostatnich latach broker koncentrował swoje działania przede wszystkim w Ameryce Południowej i Europie. Dokładał wszelkich starań w budowaniu silnej pozycji. W związku z tym wysiłkiem, XTB jest obecnie liderem wśród podmiotów umożliwiającym Klientom indywidualnym przeprowadzanie inwestycji giełdowych. Broker nadal chce poszerzać działania i rozwijać oddziały. W planach jest również ekspansja na dwa nowe kontynenty. Spółka wystąpiła już o uzyskanie licencji na kraje Afryki.

XTB dokłada też wszelkich starań, aby utrzymywać i rozwijać jak najwyższy poziom udostępnianej Klientom platformy. xStation 5 zostało obecnie wzbogacone o wiele przydatnych funkcjonalności. Udostępnione zostało między innymi narzędzie, którego zadaniem jest pomoc w zrozumieniu i podjęciu decyzji inwestycyjnych dotyczących instrumentów ETF. Narzędzie to umożliwia inwestorom dostęp do takich informacji jak: nazwa podmiotu wprowadzającego, data uruchomienia, struktura aktywów, najważniejsze składniki w portfelu funduszu oraz historyczne statystyki. Wiele zleceń można wysłać jednym kliknięciem. Można też otworzyć wiele pozycji jednocześnie.

Dodatkowo została uruchomiona nowa kategoria CRT dla kryptowalut. Poszerzono też zakres kategorii STC i obecnie znajdują się w niej akcje oraz akcje CFD. Zmodyfikowano również kategorie ETF i rozszerzono o ETF-y i ETF CFD. Nowe funkcje pozwalają traderom na monitorowanie wielu instrumentów jednocześnie. Ponadto pozwalają na tworzenie i zarządzanie grupą ulubionych instrumentów. Dodatkowym atutem jest poszerzenie funkcjonalności platformy o nowy kalendarz wydarzeń rynkowych zawierający wykres historyczny oraz szczegółowy opis wydarzeń, a także możliwość filtrowania wybranych danych. Wprowadzono też powiadomienia o datach wygaśnięcia pozycji i umieszczono ikonę centrum pomocy, ułatwiającą zgłoszenie ewentualnego błędu.

 

Ostatni kwartał tego roku to czas wielu zmian na rynkach światowych oraz czas weryfikacji, które firmy są w stanie podołać takim wahaniom. Jak to zwykle bywa, przetrwają ci, którzy są najbardziej elastyczni i inwestują w rozwój w okresie turbulencji. Czy po takim początku tego roku XTB utrzyma swój trend wzrostowy??

 

Źródła:
https://www.najlepszeplatformyforex.pl/blog/broker-xtb/
https://comparic.pl/x-trade-brokers-xtb-z-58-mln-zl-zysku-netto-w-2019-r-silny-przyrost-bazy-klientów/
https://www.fxmag.pl/artykul/xtb-z-rekordowa-liczba-klientów
https://comparic.pl/omar-arnaout-xtb-zmiennosc-przyciaga-klientów-ktorzy-zostaja-na-dluzej/

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: