Piątek, 18.01.2019

Region - kwiecień w pigułce

  • 27.04.2018, 20:00 (aktualizacja 27.04.2018 20:19)
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
region-podsumowanie-miesiaca-kwiecien-2018_ok.mp4
Kolejne wydanie REGIONU, czyli wiadomości z województwa lubuskiego.

LUBUSKIE DLA MŁODYCH

"Lubuska Akademia Młodego Lidera - warsztaty dla młodzieży z województwa lubuskiego w ramach kampanii Młodzi On-Life" to projekt skierowany do młodych z regionu, którzy chcą działać lokalnie, aktywnie rozwijać swoją karierę zawodową, poznać nowoczesne rozwiązania prowadzenia komunikacji w Internecie z wykorzystaniem dostępnych branżowych narzędzi i mediów. W ramach projektu zrealizowanych zostanie 12 spotkań z młodzieżą w 12 miastach województwa lubuskiego pod hasłem "Młoda Kariera - czyli jak podbić świat swoimi pomysłami?". Podczas ośmiogodzinnych intensywnych warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie podejmować działania w ramach lokalnej społeczności, jak budować zespół, jak wejść i poruszać się na rynku pracy, podnosić kwalifikacje i umiejętności związane ze ścieżką swojej kariery.

DIALOG O PRZYSZŁOŚCI EUROPY


„Przyszłość rozwoju regionalnego: Polityka Spójności 2020+" - to temat dialogu obywatelskiego z Wolfgangiem Munchem - przedstawicielem Komisji Europejskiej, Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. - Do tej pory nasz region świetnie sobie radził z wdrażaniem polityki spójności. To dało Polsce i Lubuskiemu cywilizacyjny skok. Chcemy, żeby polityka spójności nadal oznaczała efektywność, rezultaty i lepsze życie dla mieszkańców – mówiła podczas debaty marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

STYPENDIA DLA LEKARZY

Studenci kierunków medycznych mogą liczyć na wsparcie ze strony samorządu województwa. Rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy materialnej na rok akademicki 2018/2019. - Będziemy wypłacać po 2 tys. zł miesięcznie studentom kierunków medycznych nie tylko Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale z całej Polski! – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Warunek jest jeden. – Po zakończeniu nauki muszą podjąć pracę w naszych lubuskich szpitalach.

CENTRUM ZDROWIA MATKI I DZIECKA

29 stycznia br. ogłoszony został drugi już przetarg na wykonanie tej ważnej dla Lubuskiego inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj". Wpłynęły dwie oferty o bardzo zbliżonej wartości. Wybrano najkorzystniejszą, czyli spółki gliwickiej, o wartości 98.694.270 zł. Podpisanie umowy – zgodnie w obowiązującymi przepisami - nastąpi nie wcześniej, niż 24 kwietnia br. Wykonawca będzie miał 20 dni kalendarzowych na przedstawienie koncepcji budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego. Przygotowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę powinno trwać nie dłużej, niż do 29 czerwca br. Zakończenie robót budowlanych – do 30 października 2020 r.

HEMS W DOBRYCH RĘKACH

Utworzenie bazy HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w północnej części województwa jest jednym z priorytetów – nie tylko wymienianym wielokrotnie przez marszałek Elżbietę Annę Polak, ale przede wszystkim – znalazło swoje odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o tę inwestycję trwały kilka lat. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) kupiło specjalistyczny śmigłowiec. W listopadzie 2016 r.  otwarto tymczasową bazę kontenerową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

WNUCZĘTA W DOBRYCH RĘKACH

– Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak i inauguruje pilotażowy program "Wnuczęta w dobrych rękach". Dzięki unijnemu wsparciu seniorzy za opiekę nad maluchami otrzymają "wynagrodzenie". Projektem pilotażowym objętych zostanie 210 osób z powiatów żagańskiego, świebodzińskiego i strzelecko-drezdeneckiego.

- Dajemy pieniądze babciom i dziadkom, którzy chcą się zająć swoim wnukami - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Ale to nie wyczerpuje projektu.

Opiekunowie otrzymywać będą prawie 850 zł przez 16 miesięcy. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak to rozwiązanie tańsze i lepsze niż budowa i tworzenie żłobków. – Nikt tak dobrze nie zajmie się wnuczkiem jak babcia, czy dziadek – wyjaśnia marszałek. Na realizację pilotażowego projektu samorząd przeznaczył 5 mln zł. Będzie on realizowany w powiatach: strzelecko-drezdeneckim, świebodzińskim i żagańskim. Kolejny konkurs na realizację zadania zostanie ogłoszony w sierpniu na kwotę 7,5 mln zł.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe