Piątek, 18.01.2019

Nowy rok - sprawdź czy zaoszczędzisz na nowym OC

  • 6.02.2018, 08:49
  • Grupa Tipmedia
Nowy rok - sprawdź czy zaoszczędzisz na nowym OC
Nie da się ukryć, że w minionych dwóch, trzech latach ceny OC bynajmniej nie rozpieszczały kierowców. W efekcie ciągłych podwyżek właściciele aut musieli coraz głębiej sięgać do kieszeni. Czy nowy rok 2018 przyniesie zmiany w tej kwestii? Jest ku temu pewna nadzieja, ale nie warto obiecywać sobie zbyt wiele.

(Nie)kończące się podwyżki

Podwyżki składek na obowiązkowe ubezpieczenie zaczęły się na poważnie na przełomie 2015 i 2016 roku. W efekcie jako dzisiejsze tanie OC kalkulator-oc-ac.auto.pl wskazuje się polisy, które jeszcze na początku 2015 roku uznawano za bardzo drogie. Co było powodem tak drastycznych wzrostów cen? Za główną przyczynę uznaje się ogromne straty finansowe, jakie w efekcie wojny cenowej w 2015 roku poniosła branża. Szacuje się, że tylko w segmencie ubezpieczeń OC odnotowano stratę na poziomie prawie 1,5 mld zł! Gdyby sytuacja nie uległa zmianie, cały sektor ubezpieczeń komunikacyjnych miałaby spore problemy.

Jedynym sposobem na wyjście z kryzysu okazało się podwyższenie cen. Składki na OC były bowiem zbyt niskie, żeby pokryć coraz większe roszczenia osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Dlatego do gry weszła Komisja Nadzoru Finansowego, która wprowadziła szereg wymagań mających na celu wymuszenie podwyższenia jakości obsługi powypadkowej i w rezultacie – składek ubezpieczeniowych. Na to nałożył się nowy podatek bankowy, płacony również przez towarzystwa ubezpieczeniowe, co poskutkowało bardzo dynamicznymi podwyżkami OC na przełomie lat 2016-2017.

2018 – rok przełomowy?

Czy w 2018 roku podwyżki się zatrzymają? A może składki na OC wręcz zaczną spadać? Choć można przewidywać względną stabilizację cen, to już w ich spadek należy raczej wątpić. Końcówka 2017 roku pokazała, że składki przestały wzrastać w tak dynamicznym tempie jak wczesnej i nieco się ustabilizowały. W zestawieniu z 2016 rokiem wzrosty były znacznie mniejsze niż różnica pomiędzy cenami z 2016 a 2015 roku.

Mimo że wydaje się, iż składki OC osiągnęły pułap, który zapewnia rentowność towarzystwom ubezpieczeniowym, to eksperci rynkowi chłodzą emocje i wskazują, że nie należy się spodziewać obniżek. Co prawda w 2018 roku nie powinno być wielkich podwyżek, ale na niższe ceny nie ma co liczyć. Jak to zwykle bywa, najwyższe składki będą dotyczyły OC dla młodych kierowców oraz osób, którym niedawno udało się uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów po drogach publicznych. Znacznie łagodniej traktowani będą natomiast kierowcy z dużym doświadczeniem za kółkiem, którzy od wielu lat wykupują OC.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe