Z błyskiem w oku

  • 06.10.2017, 19:32
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
586_2_06102017.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Błysku w oku dostają analitycy finansowi odnotowując pozytywne perspektywy wzrostu gospodarczego.

 Jak podaje GUS, wartość produktów „made in Poland" sprzedanych za granicę w 2016 r. wyniósł 183,6 mld euro. Oznacza to nadwyżkę eksportu nad importem, co z kolei przekłada się na zwiększenie produkcji, a tym samym zmniejszenie stopy bezrobocia. Według wstępnych danych, w pierwszym półroczu bieżącego roku, polski eksport zwiększył się o 8,4 %. Co ciekawe, w przekroju towarowym najszybciej – bo aż o ponad 15 % - rósł wywóz produktów metalurgicznych.  

Wartość eksportu w województwie lubuskim rośnie z roku na rok. W 2016 r. wyniosła prawie 26 mld zł. Ogółem firmy z województwa lubuskiego wyeksportowały swoje towary do 140 krajów, a produkcja konstrukcji metalowych, maszyn i urządzeń tosektory wiodące prym w eksporcie na rynki zagraniczne.
 
 
Niemalże 50% produkcji maszyn i urządzeń kierowana jest na eksport, jednakże w niektórych segmentach, np. produkcji maszyn do obróbki metali, sprzedaż eksportowa sięga niemalże 90%. 
 
W zakresie budowy maszyn specyfiką województwa lubuskiego jest produkcja, głównie na eksport,  w tym urządzeń do obróbki cieplnej metali (SECO/WARWICK).

Potwierdzeniem mocnej pozycji firmy na rynku są prestiżowe nagrody m.in. Marka Eksportu „Rzeczpospolitej przyznawane firmom po dogłębnej analizie pod kątem finansowym, udziału eksportu czy wydatków na innowacje. Badanie corocznie przeprowadzone jest na tysiącach firm, z których wyłanianych jest dwa tysiące. W czołówce jest PKN Orlen, natomiast wśród zwycięzców nie brakuje przedstawicieli województwa lubuskiego, jak np. SECO/WARWICK. SECO/WARWICK to również firma, która zdobyła tytuł „Lubuskiego Lidera Biznesu", najbardziej prestiżowego przedsięwzięcia konkursowego w Lubuskiem, które docenia i wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa zachodniej Polski, oraz Lubuskiego Lidera Innowacji za opracowanie nowatorskiej technologii UniCase Master®. Ten rewolucyjny system rzuca wyzwanie tradycyjnym metodom hartowania powierzchniowego dla produkcji wielkoseryjnej. Dzięki niemu cała branża motoryzacyjna mogłaby oszczędzać  miliardy euro rocznie.

W tym roku o tytuł Lubuskiego Lidera Biznesu ubiegało się 71 przedsiębiorstw, z czego 70 uzyskało pozytywną ocenę Kapituły Konkursu. Gala finałowa Lubuskiego Lidera Biznesu, na której poznano zwycięzców IX edycji konkursu, odbyła się 25 września w Pałacu Książęcym w Żaganiu.
 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe