Ukradł torebkę z samochodu

  • 11.01.2022, 17:33
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
826-1-11012022.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tuż przed wyjazdem za granicę, z niezabezpieczonego pojazdu skradziono kobiecie torebkę wraz z pieniędzmi i wszystkimi dokumentami. W czasie krótszym niż dwie godziny, świebodzińskim policjantom udało się wytypować i zatrzymać odpowiedzialnego za ten czyn mężczyznę oraz odzyskać torebkę wraz z całą jej zawartość. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Działał on w warunkach recydywy przez co kara może być wyższa.

Kradzież mienia, szczególnie dokumentów, w sytuacji kiedy spieszymy się, mamy właśnie wyjechać - jest zdarzeniem, które jest bardzo silnie odczuwalne. Niejednokrotnie doprowadziło do konieczności zmiany planów lub ich całkowitego przekreślenia. Dlatego też w takich sytuacjach pełne zaangażowanie oraz profesjonalne działania funkcjonariuszy zasługują na wyróżnienie.
W niedzielę, 2 stycznia, do Świebodzina przyjechała kobieta, która miała tu odebrać znajomą i wspólnie wyjechać za granicę. Nie znająca miasta 63-latka, zatrzymała się na jednym z parkingów w centrum miasta i wysiadła z samochodu by określić miejsce w którym jest i przekazać telefonicznie te informację koleżance. Po powrocie do auta zauważyła, że nie ma jej torebki. W środku, oprócz pieniędzy znajdowały się jej karty płatnicze, drugi telefon, dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, które są niezbędne by móc ruszyć w dalszą podróż – szczególnie zagraniczną. Zdesperowana kobieta zgłosiła się na policję. Zespół oficerów dyżurnych natychmiast rozpoczął działanie. W rejon zdarzenia skierował patrol interwencyjny oraz dokonał przeglądu monitoringu. Nie obejmował on miejsca kradzieży, jednakże z nagrań w jego pobliżu udało się wytypować mężczyznę, który mógł być potencjalnym sprawcą. W toku dalszych czynności, wykorzystując drugie urządzenie, zastępca Oficera Dyżurnego ustalił położenie skradzionego telefonu. Sprawca przemieszczał się i usiłował ukryć, jednakże precyzyjne wskazywanie miejsca pobytu błyskawicznie doprowadziło do niego patrol. Mężczyzna w trakcie zatrzymania, w ręku trzymał skradziony telefon, a przy sobie posiadał gotówkę w walucie, kwocie i nominałach odpowiadającym tym, które zostały skradzione. Mężczyzna nie zamierzał ujawnić, gdzie znajdują się torebka i dokumenty, próbował oszukać policjantów oświadczając, że telefon znalazł, a o reszcie nic nie wie. Samo zatrzymanie sprawcy, bez odzyskania dokumentów nadal uniemożliwiało kobietom wyjazd. Policjanci z patrolu doskonale to rozumieli. Postanowili przeszukać potencjalne miejsca, gdzie mogły zostać one ukryte. W krótkim czasie sprawdzając trasę, którą pokonał mężczyzna wytypowali miejsce i odnaleźli torebkę wraz z pozostałą zawartością i wszystkimi dokumentami. Dopiero to pozwoliło bez przeszkód kontynuować obu kobietom podróż. W tym czasie zastępca Oficera Dyżurnego odnalazł na jednej z kamer nagranie, jak zatrzymany przemieszcza się ze skradzioną torebką na jednej z ulic, w pobliżu miejsca kradzieży. W związku ze zdarzeniem, blisko 46-letni mężczyzna usłyszał zarzuty: kradzieży - czyn z artykułu 278 Kodeksu Karnego za który grozi kara pozbawienia wolności do lat 5, kradzieży dokumentu stwierdzającego tożsamość– czyn z artykułu 275 Kodeksu Karnego za który grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, usunięcia dokumentu – czyn z artykułu 276 Kodeksu Karnego za który grozi kara pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto działał on w warunkach recydywy co wiązać się może z wyższym wymiarem kary.

źródło: KPP Świebodzin 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe