Potrącił rowerzystę

  • 06.07.2021, 17:06
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
810-3-06072021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Podczas manewru wyprzedzania rowerzysty przez dwa pojazdy, kierujący drugim z aut, 22-latek potrącił 37-letniego cyklistę. Nie zauważył, że przed pojazdem, za którym jedzie, jest jeszcze rowerzysta. Nie zachował on odpowiedniej odległości od poprzedzającego go pojazdu i nie miał wystarczająco czasu, aby zareagować i uniknąć najechania na tylne koło.

Warunki pogodowe są jedną z przyczyn zdarzeń drogowych. To przez zmniejszoną widoczność czy wydłużoną drogę hamowania, niejednokrotnie doszło do wielu zdarzeń drogowych. Dlatego też tak istotnym jest by, właśnie wtedy zachować szczególną ostrożność. Skupienie na drodze oraz zachowanie odstępu, dającego możliwość odpowiedniej widoczności i czasu reakcji na niespodziewane zdarzenia (hamowanie, obiekty na drodze) są ujęte w przepisach z myślą o zapobieganiu zdarzeniom drogowym.

W środę, 30 czerwca, około godziny 14:00 na drodze z Ługowa, w kierunku trasy krajowej numer 92, doszło do potrącenia rowerzysty. Jadący prawidłowo rowerem 37-latek został uderzony od tyłu przez drugi z pojazdów, które jechały za nim. Pierwszy kierujący prawidłowo wyprzedził rowerzystę. Niestety kierujący drugim z pojazdów, najechał na tylne koło roweru. Kierowca nie widział rowerzysty, ponieważ jechał zbyt blisko poprzedzającego go auta. Potrącony rowerzysta trafił do szpitala, jednak po badaniach okazało się, że nie odniósł poważnych obrażeń i zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję drogową. Wpływ na to miała niewielka prędkość uczestników zdarzenia, wynikająca, ze zbliżania się do skrzyżowania. Tym razem sytuacja zakończyła się postępowaniem mandatowym. Jednakże w przypadku, gdyby poszkodowany odniósł poważniejsze obrażenia, również poważniejsze konsekwencje poniósłby sprawca. Pamiętajmy, że rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu. Podczas ich wyprzedzania należy zachować odpowiedni odstęp. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń nie są oni bowiem chronieni przez zabudowę pojazdu i urządzenia w postaci poduszek i kurtyn powietrznych.

źródło: KPP Świebodzin 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe