To nie był dobry dzień dla rowerzystów

  • 20.04.2021, 19:50
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
799-3-20042021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dwa potrącenia rowerzystów przez auta na tym samym skrzyżowaniu w przeciągu niecałej godziny.

 Aura coraz częściej sprzyja, by wybrać rower jako środek transportu – pamiętajmy, że rowerzyści to równoprawni uczestnicy ruchu drogowego. W związku z tym mają swoje prawa… jak również obowiązki i zakazy.

Pogoda coraz częściej sprzyja wybieraniu alternatywnych środków transportu takich jak rower. Służą one zarówno do rekreacji, jak i jako sposób na dotarcie np. do pracy. Pamiętać należy jednak o dwóch ważnych aspektach. Pierwszy: rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie wolno go ignorować lub lekceważyć na drodze, a on sam powinien się do przepisów stosować. Jest to szczególnie ważne w związku z drugim aspektem. Rowerzysta należy do tzw. grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego jest on narażony na ciężkie obrażenia, a nawet śmierć. Ich, oraz pieszych, nie chronią zabudowa pojazdu oraz urządzenia w postaci pasów, poduszek i kurtyn powietrznych.

W minionym tygodniu, 9 kwietnia, w krótkim czasie doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dokładnie w tym samym miejscu. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godziny 17:30. Kierujący pojazdem VW Polo 64-latek nie ustąpił pierwszeństwa jadącemu prawidłowo z naprzeciwka rowerzyście. W wypadku kierujący rowerem 28-latek doznał obrażeń w postaci złamań dwóch kości, z czego jednej wieloodłamkowo. Kierujący za spowodowanie wypadku drogowego odpowie przed sądem. W trakcie obsługi tego zdarzenia nastąpiło kolejne, którego przebieg był identyczny. Kierująca pojazdem 28-latka wykonując manewr skrętu w lewo, nie ustąpiła pierwszeństwa rowerzyście. W wyniku tego zdarzenia 37-letni rowerzysta został uderzony w bok, a następnie wpadł na czekające na skrzyżowaniu inne auto. Szczęśliwie nikt nie doznał obrażeń w tym zdarzeniu. Zostało ono zakwalifikowane jako kolizja. Kierująca, która była sprawcą, została ukarana maksymalnym mandatem w kwocie 500 zł oraz 6 punktami karnymi.

Przypominamy, w związku rozpoczynającym się sezonem rowerowym o kilku zasadach oraz przepisach:

  1. Wyjeżdżając rowerem, upewnijmy się, że pojazd jest sprawny a my sami jesteśmy widoczni. Jest to ważne dla bezpieczeństwa kierującego. Warto korzystać również z kasku, który uchroni ans przed najpoważniejszymi obrażeniami głowy.
  2. Pamiętajmy o przepisach wynikających z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:- Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

- Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

Ust. 3a.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

- Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

Ust. 6.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

- Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 zasady korzystania przez pieszego z chodnika, pobocza, drogi dla pieszych i jezdni ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

źródło: KPP Świebodzin 

 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe