Uciekł na płot

  • 30.03.2021, 16:14
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
796-5-30032021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Świebodzińscy policjanci prowadzili pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej, a następnie wjechał swoim autem w ogrodzenia. Pomimo iż 26-latek porzucił pojazd i usiłował się ukryć, funkcjonariuszom udało się go namierzyć, a potem skutecznie zatrzymać. Potem okazało się, że powodem ucieczki był brak uprawnień do kierowania. Za niezatrzymanie się do policyjnej kontroli mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu.

W nocy z piątku na sobotę (26 na 27 marca) na ucieczkę przed policyjną kontrolą zdecydował się 26-latek z powiatu świebodzińskiego. Z powodu braku uprawnień nie zatrzymał się on na wezwanie policjantów i zaczął uciekać, żeby po chwili wjechać swoim pojazdem w ogrodzenie. Próbował się ukryć przed poszukującymi go policjantami, ale doświadczeni mundurowi szybko go namierzyli. Dalej próbował ucieczki, tym razem pieszo. Okazała się równie nieskuteczna, bardzo szybko został dogoniony i zatrzymany przez policjantów. Zamiast konsekwencji związanych z wykroczeniem, jaki był ten czyn, mężczyzna odpowie również za przestępstwo i grożą mu dużo poważniejsze sankcje.

Niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem z artykułu 178 b Kodeksu Karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Przepis ten powstał, aby skuteczniej móc walczyć z bardzo  negatywnym zjawiskiem, jakim jest próba uniknięcia odpowiedzialności poprzez niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje, ponieważ uciekająca osoba łamie wszelkie przepisy i stwarza ogromne zagrożenie na drodze – dla siebie, policjantów i innych uczestników ruchu drogowego.

źródło: KPP Świebodzin 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe