Mamusia pomagała synowi bić policjanta

  • 19.01.2021, 18:57
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
788-1-19012021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Spowodowanie wypadku drogowego, naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, kierowanie w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to zarzuty które usłyszy pięciu młodych kierujących w powiecie świebodzińskim. Mężczyźni w wieku od 22 do 28 lat pomimo stanu w jakim się znajdowali, a także trudnych, zimowych warunków na drodze zdecydowali się wsiąść za kierownicę. Na drodze stanowili ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Wsiadając za kierownicę pojazdu musimy pamiętać, że od naszych umiejętności i zachowania zależeć może życie przewożonych pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych lub podróżujących innymi autami. Nasz błąd może doprowadzić do tragedii w której życie straci czyjś rodzic, dziecko lub życiowy partner. W takich chwilach słowa: przepraszam, ja niechciałem, nie są zbyt wiele warte. Dlatego też w odpowiednim stanie powinien być nie tylko pojazd ale również kierujący. Już przemęczona osoba ma obniżoną motorykę i refleks. Odurzony kierowca, alkoholem lub narkotykami, nie tylko nie ma możliwości prowadzenia pojazdów w bezpieczny sposób, ponieważ najczęściej nie jest w stanie prawidłowo dostosować prędkości do warunków na drodze. ale często też jest podatny na różnego rodzaju emocje. To z kolei powoduje, że podejmuje ryzykowne decyzje, np. jedzie z nadmierną prędkością lub niebezpiecznie wyprzedza. Dodając do tego trudne warunki spowodowane zimową aurą, szanse, że dojdzie do tragedii gwałtownie rosną.

Świebodzińscy policjanci w miniony weekend (16-17 stycznia) zatrzymali łącznie pięciu nietrzeźwych kierujących. Trzech z nich było pod dzianiem środka odurzającego. Pierwszy z mężczyzn, 27-latek został zatrzymany w Świebodzinie. Zachowanie kierującego wzbudziło podejrzenia funkcjonariuszy. Wynik badania alkomatem nic nie wykazał, w przeciwieństwie do badań na obecność środka odurzającego. Drugi z kierujących został zatrzymany również w Świebodzinie. Młody, 26-letni mężczyzna w trakcie interwencji był pobudzony, naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy szarpiąc oraz kopiąc ich. Wynik badania wykazał, że mężczyzna jest pod wpływem środka odurzającego. Na przebieg interwencji próbowała również wpłynąć pasażerka pojazdu, mama 26-latka, która szarpała i uderzała policjantów. Ona również usłyszała zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy. Trzeci z mężczyzn, który zdecydował się wsiąść za kierownice pojazdu pod wpływem środka odurzającego zatrzymany został w Zbąszynku. 22-latek został zatrzymany przez dzielnicowych z Posterunku Policji w Zbąszynku. Za kierowanie pojazdem pod wpływem środka odurzającego grozi ta sama kara co za kierowanie w stanie nietrzeźwości – do 2 lat pozbawienia wolności, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny oraz obowiązek wpłaty do Funduszu Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej 5 tysięcy złotych. Ponadto dwie osoby, które naruszyły nietykalność cielesną funkcjonariuszy zagrożone są karą pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat.

Dwaj pozostali zatrzymani kierujący to osoby, które zdecydowały się prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Pierwszy z nich, 23-latek na drodze pomiędzy miejscowościami Darnawa – Niekarzyn kierował pojazdem mając blisko 2,5 promila alkoholu. Drugi z mężczyzn, 28-latek to sprawca wypadku drogowego, który wypadł poza jezdnie na łuku drogi pomiędzy miejscowościami Jeziory – Lubinicko. W jego organizmie znajdowało się blisko 1,5 promila alkoholu.

źródło: Marcin Ruciński KPP Świebodzin 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe