Z roweru do szpitala

  • 19.05.2020, 18:13
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
756_4_19052020.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W wyniku wypadku drogowego, do którego doszło w Świebodzinie dwie osoby z obrażeniami w postaci złamania ręki oraz złamań łopatek trafiły do szpitala. Obaj uczestnicy zdarzenia to.. rowerzyści. Zderzyli się oni na ścieżce rowerowej. To nietypowe zdarzenie pokazuje, że nie wolno bagatelizować pojazdu, jakim jest rower. Zarówno przez samych rowerzystów, jak i przez kierujących autami. Możemy sobie tylko wyobrazić skutki zderzenia rowerzysty z autem lub najechania na chodniku np. na dziecko.

W nomenklaturze policyjnej zdarzenia drogowe dzielimy na dwa typy: kolizję i wypadek. Odróżnia je od siebie skutek, jednakże nie ten materialny w postaci powstałych szkód, a obrażenia, jakich doznali uczestnicy. Te poważniejsze, gdzie są ranni lub ofiary, to przede wszystkim zdarzenia z udziałem pojazdów mechanicznych, gdzie osiągane prędkości są znacznie większe. Aby im przeciwdziałać, prowadzonych jest szereg akcji, a jedna z najważniejszych to „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Odnosi się ona przede wszystkim do pieszych i rowerzystów, ponieważ podczas zdarzenia drogowego nic ich nie chroni, nie ma strefy zgniotu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Wypadki z udziałem rowerzystów często wynikają z dwóch przyczyn:

- Bagatelizowania rowerzystów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, np. podczas omijania, lub też przy manewrach wjazdu lub wyjazdu z w bocznej drogi.

- Bagatelizowania przepisów przez kierujących rowerami, np. kiedy z dość dużą prędkością poruszają się chodnikiem, zjeżdżają z chodnika na jezdnie bez sygnalizowania i upewnienia się, czy manewr jest bezpieczny.

Zajechanie drogi rowerzyście, zderzenie się z nim lub też w inny sposób spowodowanie jego upadku doprowadzić może do poważnych konsekwencji. Sami rowerzyści również powinni zwracać na to uwagę, ponieważ poruszając się po chodniku, mogą zderzyć się z pieszym.

Przykładem na to, iż takie zdarzenia mogą być niebezpieczne, jest wypadek, do którego doszło na ścieżce rowerowej w miejscowości Świebodzin w sobotę 16 maja około godziny 14:00. Dwóch rowerzystów jadących z przeciwnych kierunków zderzyło się. Siła uderzenia była na tyle silna, iż w jednym z pojazdów pękł amortyzator. W wyniku upadku obaj kierujący trafili do szpitala. Pierwszy z nich, 48-latek, który z nieustalonej przyczyny zjechał na tor jazdy, którym nadjeżdżał drugi rowerzysta, doznał złamania ręki oraz łopatki. Drugi z mężczyzn, 28-latek, doznał złamania łopatki.

Można tylko domyślać się, jakie byłyby skutki zderzenia z pojazdem lub wjechania w pieszego np. w dziecko idące chodnikiem.

źródło: KPP Świebodzin 

Elżbieta Samsel-Czerniawska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe