Sobota, 25.05.2019

Co dalej z byłymi gimnazjami?

  • 8.01.2019, 20:03
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
691_3_07012019.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Problem byłych gimnazjów powraca jak bumerang.

Jedne szkoły są obciążone zbyt duża ilością uczniów, inne świecą pustkami – twierdził na Komisji Kultury, Oświaty i Sportu jej przewodniczący Daniel Pralat. Kłopot z niedoborem dzieci w dawnych gimnazjach to wyzwanie, z którym radni muszą się zmierzyć. Propozycje jak rozwiązać ten problem były cztery, jednak z nich rajcy wybrali dwa warianty. Jakie?

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rodzic
Rodzic 10.02.2019, 06:51
Nowe pomysły Pana Prałata są bezsensowne. Zmiana rejonów? Absurd! Mieszkam na ulicy Małej skąd moje dziecko ma do SP2 3 min. drogi a do SP1 szło by 15 min. Gdzie sens? Jestem bardzo zadowolony z SP2, to bardzo dobra szkoła!!!, wymagający, wspaniali nauczyciele, bardzo dobre warunki pracy dla dzieci, rozdzielone klasy młodsze od starszych - idealnie. Jakie 2 zmiany? Moje dziecko kończy zajęcia najpóźniej o godz. 13.30. Z tego co kojarzę dzieci tego Pana chodzą właśnie do tej szkoły. Po co Pan je więc męczy skoro uważa, że dzieje im się krzywda, niech zabiera jak najszybciej do siebie. Plany tego pana to czyste kumoterstwo, chce zapewnić pracę swoim koleżankom i kolegom, kosztem dzieci z innych szkół. Żenada! Myślę, że Rada myśli rozsądnej i nie poprze tych wymysłów.
Marcin
Marcin 6.02.2019, 19:54
Witam! Z całym szacunkiem ale Pana pomysły uważam za bezsensowne gdyż takie przenoszenie dziecka ze szkoły do szkoły zaszkodzi tylko dzieciom poprzez zmianę nauczycieli do których wymagań i sposobu nauczania będą musiały przyzwyczajać się przez dłuższy okres, co spowoduje obniżenie poziomu nauki, więc niech Pan przeniesie swoje dzieci do innej szkoły a nie decyduje za innych rodziców.
Rodzic
Rodzic 6.02.2019, 19:45
Z całym szacunkiem panie Prałat proszę decydować o przyszłości swoich dzieci!Ja jako rodzic uczennicy klasy szóstej w szkole nr 2 nie mam najmniejszego zamiaru wyrazić zgody na Pana propozycje. Prawda jest taka że każda szkoła ma plusy i minusy . Jednak moja córka lubi chodzić do tej szkoły ma koleżanki i swoich ulubionych nauczycieli. Kiedy ten świat jest jakoś poukładany nie mam najmniejszego zamiaru tego zmieniać. Rodzic powinien mieć prawo wyboru do jakiej szkoły chce aby dziecko chodziło.
Benek
Benek 31.01.2019, 18:00
Rodzic powinien mieć prawo wyboru szkoły. Wtedy nauczyciele i dyrekcja będą się starali o dobry poziom i atrakcyjność zajęć. A czas pokaże które szkoły powinny zostać a które należy może zlikwidować.
Przez ostatnie 2 lata dzieci musiały do 7 klasy przejść do innej szkoły co moim zdaniem nie było dobre. Ale rozumiem okres przejściowy po reformie. Nie może jednak być to przeciągane na dalsze lata.
Jeśli ktoś chce zmienić dziecku szkole to niech ma taka możliwość, lecz nie powinno to być koniecznością
Piotr
Piotr 30.01.2019, 18:51
Jako rodzic dziecka z SP 6 marzę o możliwości przeniesienia do SP 3. Starszaki do SP 3!!!!
Gosława
Gosława 15.01.2019, 09:22
No to jam mam pomysł. Ze względu, że LO jest dużym budynkiem a uczy się tam mało osób zróbmy nową szkołę albo zamieńmy budynki sp 2 klasy 4-8 na LO i będzie można stworzyć więcej klas mniej licznych i zatrudnić więcej nauczycieli. sp 2 jest dobrą szkołą chociaż sama tam nie chodziłam i na pewno dużo osób by chciało takiej zamiany
janek
janek 13.01.2019, 14:23
szlachetny,porzadny i sprawiedliwy czlowiek.to tle z mojej strony.
uczeń
uczeń 12.01.2019, 11:29
Nie wiem dlaczego ,ale pan Prałat bardzo boi się tzw. wolnego rynku w szkołach . Czyżby z tego powodu , że sam jest FATALNYM wizerunkiem tej szkoły , przez pokolenia uczniów tej szkoły źle wspominanym i ocenianym . Bardzo podoba mi się wypowiedź pana Graczyka ,,szkoła nauczycielem stoi ,, . Szacunek panie Graczyk za słowa prawdy.
Też uczeń
Też uczeń 12.01.2019, 22:36
Znaczy notorycznie paliłeś fajki poza terenem szkoły, wagarowałeś i przeklinałeś. Albo Twoje dziecko :D. Bo akurat dobrzy uczniowie i ich rodzice bardzo sobie pana Daniela chwalą. Zawsze był bardzo sprawiedliwy. No i jak widzę, do nauki się też nie przykładałeś. Błędy i edycja żenująca, poziom klasy 6.
Rodzic
Rodzic 9.01.2019, 15:51
Gdyby powstała w nowym roku szkolnym w SP1 kolejna klasa V, to z miejsca przenoszę tam dziecko. A czy jest też szansa na utworzenie kl. VI? Ten Pan mówi bardzo sensownie. Czekam na decyzję Rady.
ojciec
ojciec 9.01.2019, 08:52
Współczuję Panu Danielowi. Jako przewodniczący komisji na samym wstępie zderzył się z problemem wygenerowanym przez rząd centralny. Jakiejkolwiek decyzji by nie podjął, będzie zła i na pewno nie przysporzy mu popularności. Pozostaje życzyć wytrwałości!
Mieszkaniec miasta
Mieszkaniec miasta 10.01.2019, 23:47
Bardziej przez poprzednią Rade która wiedziała , że mamy za dużo szkół . Tłumaczyli, że dzieci z Ukrainy pozwolą na zachowanie wszystkich placówek. Teraz to nie ich problem.
Mama
Mama 9.01.2019, 07:54
To może od razu podzielić dzieci wg. rozdzielnika, do każdej szkoły po równo, żeby ilość Panu pasowała? :) Już Państwo za nas próbuje w wielu kwestiach myśleć, teraz jeszcze Radny Prałat będzie mi urządzał życie swoimi dumaniami
M. Arens
M. Arens 9.01.2019, 15:47
Do Mamy ! To prawda, że Państwo zamiast odchodzić od centralnego zarządzania narzuca nam sposób myslenia i rządzenia. W tym przypadku to chyba jednak mamy do czynienia z jednym z tych słynnych 3xS. Przecież nie z Nowogrodzkiej przyszły wytyczne, a nasz Radny Prałat szuka rozwiązań. No tak czy nie ?
Monika
Monika 9.01.2019, 05:52
przecież ten pan jest nauczycielem w SP nr 1 czy zatem jest odpowiednią osobą, żeby w ogóle wypowiadać się w temacie, skoro jego dotyczy temat - bo jakby nie było, jak w SP nr 1 nie będzie klas to nie będzie też godzin dla nauczycieli? Uważam, że każdy rodzic powinien móc decydować o tym do jakiej szkoły zamierza posłać dziecko ja osobiście mam zamiar wybrać sp nr 3, jeżeli będzie taka możliwość. Ciekawi mnie też przebieg całej komisji - bardzo proszę o retransmisję, jeżeli pani Redaktor nagrywała. i co na to nauczyciele z innych szkół czy zgadzają się z Panem Przewodniczącym? Chciałabym również usłyszeć wypowiedź kierownika w tym temacie.
Bella
Bella 9.01.2019, 11:04
Przecież jest całość! Ludzie, co z wami? Komentarz wysmarować to potraficie, ale spojrzeć na stronę i znaleźć to już nie. Wszystkie retransmisje są.
Matka
Matka 9.01.2019, 08:29
Widzisz. A ja od wrzesnia chciałam posłać dziecko do jedynki, jednak pan Graczyk mi to uniemożliwił, bo nie zgodził się na trzecią klasę czwartą. Efekt jest taki, że wielu rodziców odeszło z kwitkiem. Też jestem za tym, żeby to rodzice decydowali, natomiast gmina powinna stworzyć warunki do tego. Chcesz do trójki, dajesz do trójki, chcesz do jedynki, to do jedynki, a nie słyszysz, że nie ma już miejsca, bo zamiast zrobić 3 klasy 20 osobowe jak mają inne szkoły ( dwójka, siódemka), to tworzy się dwie 30 osobowe. Z resztą podobnie jest w trójce. Czyli jedne szkoły mogą mieć małe klasy, a inne muszą mieć przeładowane. To jest logiczne?? Gorszego /usunięte przez moderatora/ niż pan Graczyk, który każdemu mówi co innego i nie potrafił stworzyć spójnej wizji rozwoju oświaty sobie nie wyobrażam. Przynajmniej teraz możemy wyrazić swoją opinię i coś radnym podpowiedzieć.
Emeryt
Emeryt 8.01.2019, 22:43
Proponuje oddać ze SP 2 do SP 1 klasy , w których są dzieci tego Pana.
Rodzic SP nr1
Rodzic SP nr1 12.01.2019, 15:17
Popieram pomysł ł!!! W SP nr 1 świetlica pracuje do godz. 16 to dzieci tego pana będą tam przebywały jeszcze dłużej.
Matka pracująca
Matka pracująca 12.01.2019, 22:45
Rozumiem, że według Pana/Pani to źle, że świetlica pracuje do 16.00? Powinna krócej? To życzę, żeby pan/ pani pracował(a) do 15.00 i nie miał(a) co zrobić z dzieckiem ani nie miał go kto odebrać. Głupszego komentarza nie widziałam dawno. Choć myślę, że dzieci w wieku szkolnym autor/ka nie ma, względnie korzysta z 500+ , więc w swoim mniemaniu może wyrokować czy 16.00 to dobra pora czy zła. No brawo! Mnie ta świetlica często ratuje życie. Ale jakaś pseudomadka albo leśny dziadek przyczepi się, żeby komuś do***.
Matka
Matka 9.01.2019, 08:30
Problem polegał na tym, że się nie da. Poprzednie władze na to nie pozwoliły- wyznaczyły, jakie i ile klas mogą utworzyć szkoły, a rodziców miały gdzieś. Wiem, bo chciałam zabrać dziecko z SP2. Mimo woli rodziców i wielu chętnych byl " szlaban" na tworzenie klas 5 i 6 oraz więcej niż 2 czwartych.
n-l
n-l 8.01.2019, 22:34
Drodzy radni! Szczególnie nowi! Zapraszamy do szkół, tam, gdzie pewnie nie byliście dawno, a na temat tych miejsc obradujecie :)
MP
MP 10.01.2019, 22:39
No ten radny to akurat w szkołach raczej przebywa dość często :-)
Nauczyciel
Nauczyciel 12.01.2019, 15:24
No i co z tego? Chwali SP nr1 bo tam pracuje. Inne szkoły są be. Fuj. Nie ładnie panie Prałat.
Ojciec
Ojciec 12.01.2019, 22:37
Nauczyciel i taka ortografia? A fuj! Mam nadzieję, że nie uczy moich dzieci. Wszak szkoła nauczycielem stoi...
k-ka
k-ka 11.01.2019, 06:11
Chyba tylko w jednej szkole , w której pracuje i o którą zresztą walczy by mieć pracę. Tak bardzo najeżdża na SP2 ( no i SP7) a sam mając możliwość przeniesienia dzieci z SP2 do SP1 nie zrobił tego. I to nie dlatego , że nie mógł
Robert
Robert 12.01.2019, 22:39
SP 2 akurat to tragedia. Mistrzostwo w zamiataniu pod dywan. Zabrałem stamtąd dziecko i drugie nawet się do niej nie zbliży. Szkoda słów.
Rodzic SP2
Rodzic SP2 14.02.2019, 07:04
Robercie, z tego co wiem w SP2 bardzo uczciwie podchodzi się do spraw uczniów. Uważam, że z tej szkoły zabierają rodzice dzieci, które są chowane bezstresowo i chcą wejść nauczycielom na głowę, a to tam nie przejdzie. Myślę, że jesteś właśnie jednym z tych rodziców i męcz się z problemami sam, ale w pewnym momencie rozłożysz ręce. Dla mnie SP 2 to najlepsza szkoła w mieście : tradycja, dyscyplina, doświadczenie, zresztą chlubi się najlepszymi wynikami w nauczaniu. W klasie mojego syna są 22 osoby, żadnego przeladowania, warunki pracy super.
Ojciec
Ojciec 14.01.2019, 00:18
Ja przeniosłem dzieci z Dwójki do SP nr 1. No i szału nie ma. Zgodnie z powiedzeniem: "Cudze chwalicie swego nie znacie". Żałuję i tyle w temacie.
m
m 8.01.2019, 21:39
Takiego to radnego wybraliście, mówi, że jest problem z miejscami w szkołach, wymienia które to szkoły, by za chwilę powiedzieć, że nie dysponuje danymi na ten temat. Dlaczego /.../ wypowiada się przed kamerą? Przynaleznosc do PRO jest jego jedynym atutem by wypowiadac sie w tej sprawie? Dajcie Graczyka albo kogoś kto jest kompetentny i dysponuje danymi, a nie goscia, który /.../
Dariusz
Dariusz 9.01.2019, 06:51
I dlaczego jątrzysz, obrażasz i przekręcasz? Pan Prałat powiedział wyraźnie, że nie zna całego spektrum problemów lokalowych, wcześniej i później opisując dużą ilość problemów nękających świebodzińskie szkoły. Dlatego właśnie to on jest radnym i wspomaga się wiedzą pana Graczyka, a nie odwrotnie. Mniej plucia na innych, a wszystkim będzie żyło się lepiej.
l-ka
l-ka 11.01.2019, 06:16
Jak nie zna to niech najpierw pozna a potem się wypowiada. Nie ma o ich funkcjonowaniu szkół "zielonego pojęcia"
Mieszkaniec
Mieszkaniec 8.01.2019, 21:05
Panie przewodniczący komisji, jak dziecko rozpoczyna zajęcia od godziny 8.00 i po lekcjach idzie do świetlicy a jego rodzic pracuje do 15.00 to o ile godzin dziecko przebywa w szkole mniej od dziecka, które rozpoczyna zajęcia lekcyjne od 11.00 a w świetlicy przepływa od godziny 8.00?
MP
MP 10.01.2019, 22:38
Hm - wg mnie tyle samo :-) Jednak czuję nosem belfrowski skrót myślowy w tej wypowiedzi :-) Dzieci na zajęciach porannych zupełnie inaczej funkcjonują i przyswajają wiedzę. Wyobraża pan sobie takie lekcje jak matematyka, polski czy fizyka w godzinach popołudniowych? Najlepsza efektywność jest rano. Sama o tym wiem kiedy moja córka wraca ze szkoły (nota bene nr 2) po zajęciach zaczynających się o godz. 12.00 i płacze, musi się położyć bo jest przemęczona- i tak kilka razy w tygodniu. O dziwo nie ma takiej sytuacji kiedy lekcje zaczynają się o 8 rano, nawet jeżeli kończą się świetlica i jest w domu po godz. 15.00. Więc ja w mojej ocenie wolałabym przenieść ją do wybranej przeze mnie szkoły, gdzie zajęcia sa od 8.00 rano i nie ma problemów z gabinetami.
Ja
Ja 24.02.2019, 18:40
Jedynka ma raptem o 3 gabinety więcej niż Dwójka, problem będzie za chwilę ten sam. Poza tym w Jedynce dwa gabinety są na strychu, a przecież zdaniem Pana Prałata to nie są godne warunki do nauczania.

Pozostałe