Niedziela, 16.06.2019

Kontrola czy brak zaufania

  • 31.12.2019, 19:29 (aktualizacja 18.01.2019, 15:11)
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
690_2_01012019.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nie wiadomo czy rajcy będą musieli częściej spotykać się na sesjach, czy też burmistrz będzie musiał czekać na ich zwołanie.

Burmistrz nie będzie miał możliwości przesuwania środków pomiędzy działami budżetu bez każdorazowej zgody rady. W piątek 28 grudnia radni przyjęli uchwałę budżetową na 2019 rok, jednak na wniosek Krzysztofa Tomalaka odebrali włodarzowi to uprawnienie. Praktyka stosowana dotychczas pozwalała na zmiany planu dochodów i wydatków budżetowych zarządzeniem – na przykład burmistrz mógł wyrazić zgodę na zakup przez Ośrodek Pomocy Społecznej nowej drukarki, ponieważ rachunki za energię elektryczną okazały się być niższe od planowanych.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (36)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Coś
Coś 07.01.2019, 16:46
Nadal nie ma oświadczenia majątkowego Pana Burmistrz Sielickiego, ale i tak telewizja czyni cuda. Przynajmniej oświadczenia nowo wybranych radnych się ukazały.

dziękuje
Coś
Coś 07.01.2019, 11:50
Pani Redaktor proszę wyjaśnić w urzędzie gminy dlaczego na BIP Gmina Świebodzin nie ma oświadczeń majątkowych Pana Burmistrza i nowo wybranych radnych

dziękuję
Wędkarz
Wędkarz 05.01.2019, 18:46
Korsarz to prawdopodobnie sołtys z Wilkowa. Drugi po Tomalaku paź starego burmistrza.
Wojtek
Wojtek 05.01.2019, 21:21
Chyba trafiłeś wędkarzu. Pan korsarz "z różnych względów" wyraził poniżej swoją ostatnią opinię. Zobaczymy, czy dotrzyma słowa. Ewentualnie zdemaskowany pojawi się pod nowym nickiem :)
Bella
Bella 05.01.2019, 23:43
Wtedy i tak poznamy go po błędach. I po tym, że gadkę myli z gatkami :D
korsarz
korsarz 06.01.2019, 10:38
Bella ,ad vocem ,no i znowu braki w wykształceniu gadka-mówienie różni się od gatki, gatek tym-macie dr hab to niech wam różnicę wyłoży na wykładzie-,a że wasze gatki były po prostu kłamstwem- patrz wypowiedzi Sielickiego ale nie w debacie-dr miał rację że mu nie zezwolił bo już by się wówczas okazałoby się że król jest nagi- taka bajka- życzę aby obrońcy nowej złej zmiany załapali się na etaty miejskie bo wróbelki ćwierkają że nowy wicek szykuje najemników ale z zewnątrz i dla was nie ma miejsca .. zgodnie z zapowiedzią planowałem przerwę ale ...gdy znowu coś do mnie będzie kierowane to odpowiem ..fajne miejsce bo można trochę pokorsarzyć..
Bella
Bella 06.01.2019, 13:21
Ad vocem. Moje gatki nie są kłamstwem, zimą zawsze noszę. Ale nie wiem, jak pozostali, może ich gatki są kłamstwem, co by tłumaczyło ich patologię i głupotę. Nie wiem, czy bardziej mnie śmieszysz, czy wzbudzasz litość. Pisz dalej, to może się zdecyduję. W każdym razie zabawy dostarczasz przedniej. Pisz, pisz...taki z ciebie korsarz, jak ze mnie sopran koloraturowy.
Wojtek
Wojtek 06.01.2019, 12:47
W której to szkole uczą nieużywania interpunkcji? Jeśli ma Pan jakieś poświadczenie dysleksji, dysortografi lub innej dysfunkcji, dobrze byłoby je okazać. Znacząca większość obecnych tutaj, to ludzie wyrozumiali i tolerancyjni. Wezmą to pod uwagę i przestaną Pana krytykować.
Robert
Robert 06.01.2019, 18:38
Może powinienem być wyrozumiały, tylko czy powinienem tolerować takie kaleczenie języka polskiego przez Pana radnego? Wszak , poniekąd reprezentuje on lokalną społeczność. Jeśli ma to robić w takim stylu, to ja się sprzeciwiam.
I jeszcze jedno Panie radny - nie używamy zwrotów, których znaczenia nie rozumiemy. Wiem, że jest to ostatnimi czasy bardzo popularny zwrot używany przez pseudointelektualistów, a pozostali jak małpy - powtarzają. Niemniej jednak używamy tego wyrażenia jako prośba o udzielenie głosu w dyskusji poza kolejnością. Bynajmniej nie w słowie pisanym, a w komunikacji werbalnej.
Robert
Robert 04.01.2019, 11:30
Bat na radę gminy:
Zgodnie z art. 170 Konstytucji RP członkowie wspólnoty samorządowej mogą decydować w drodze referendum o sprawach dotyczących tej wspólnoty, w tym o odwołaniu pochodzącego z wyborów bezpośrednich organu samorządu terytorialnego.
Wniosek w sprawie odwołania organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego przed upływem kadencji może zostać zgłoszony tylko i wyłącznie przez jej mieszkańców. Musi go poprzeć co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, składając na wniosku swoje podpisy.
korsarz
korsarz 04.01.2019, 18:17
Brawo Robert w końcu dojrzałeś ty i kumple i kumpele od piwa, balangi ,wulgaryzowania i hejtowania . Niestety udało się uzyskać burmistrza- tymczasowo- a chciało się tylko pohałasować na sesji jako radni. Przykład kolezanka radna zarzucająca wieloletnim radnym ,takim którzy byli radnymi gdy ona koszulę w zębach nosiła, brak znajomosci przepisów. Super że młodzi są w radzie, bo leśne ludki też potrzebuja wsparcia, tylko wyskakiwanie z takim zarzutem -niesmaczne i po prostu -żle. Stypendium Burmistrz, no bo nic nie umie ,nic nie wie, nawet w sprawach prawnych jest miernotą może pobierac jeszcze do 10 miesiąca swojej kadencji . Dr od historii palanta w polsce zapewne poinformował uczniaka ze tyle ma czasu do referendum, i jak piszesz Robert tylko 10 procent musi poprzeć referendum,jak masz problem z oceną to policz i co ci wyjdzie. Miasto widzi juz co wybrało i wasze obrażania radnych Burmistrza Bekisza nic nie da , pewnych numerów dwa razy się nie wykona .. do końca 8 miesięcy.
Ana
Ana 06.01.2019, 13:44
Korsarzu! Jakiś czas temu dyskutowaliśmy, nie bez złośliwości ale w miarę rzeczowo. Nawet wyrażałeś nadzieje na spotkanie, a także deklarowałeś chęć merytorycznej dyskusji i to, że nie życzysz nikomu źle. Tymczasem w swoich postach określasz mnie mianem "patologii, kumpeli od piwa, balangi ,wulgaryzowania i hejtowania". Drogi Panie, nie jestem niczyją kumpelą, mogłabym być matką ludzi z PRO. Mam swoją rodzinę, wykształcenie, pozycję, na którą pracuję od lat. Płacę podatki i zdarzało mi się mieć do czynienia z byłymi władzami. Nie wspominam tego najlepiej. Ale nigdy nie obraziłam nikogo z Forum ani ze zwolenników byłego burmistrza, nie nazwałam go nawet połową określeń, którymi tak hojnie szafujesz w stosunku do nas, wyborców PRO, których jednak było sporo, dużo w wieku pewnie Twoich rodziców. Nie obrażasz mnie, bo obrazić może mnie ktoś, kogo cenię i szanuję. Ale jest mi przykro. Przykro i wstyd, że sięgasz do wyzwisk, nienawiści i obrażania, bo nie potrafisz rozmawiać rzeczowo o faktach. Nie oczekuję odpowiedzi, bo więcej nie mam ochoty na rozmowy z Tobą. Nie ma we mnie zgody na brak szacunku i elementarnej kultury w przestrzeni publicznej. Bo kiedy się na to zgodzimy, albo przestaniemy zwracać uwagę, zdziczejemy jako społeczeństwo. A ja wierzę, że człowiek nie musi być człowiekowi wilkiem i można się fajnie różnić. Żegnam i pomyślnych wiatrów.
KR
KR 05.01.2019, 17:35
Odwołamy, ale nie Burmistrza a tych FS - PiS-owskich szkodników.
bor
bor 05.01.2019, 01:57
korsarz, czytam cię od dawna, w końcu coś napiszę, na co ty jesteś chory ? albo inaczej, kim jesteś? Małe litery, niestety, specjalnie.
Korsarz
Korsarz 05.01.2019, 15:53
NO włąsnie tylko tyle potraficie zero wiedzy zero praktyki ,zero. nawet kultury brak bo sie nie przerywa gdy przewodniczący mówi i kto to robi dr od historii palanta teoretyk bo za piłką nie umie biegac a co dopiero ją odbić. Zero wiedzy praktycznej , teroria wyczytana i to w złych książkach bo Pana dr hab na wykładach uczono raczej inaczej. Raczej wykłady były o tym aby zdobyć wiekszość a nie filozofować. Sielicki skąd goscia wyrwałeś i po co, twoi radni są mądrzejsi od niego....
KR
KR 05.01.2019, 18:02
Korsarz ty oszczędź nerwów czytelnikom, bo nie dość, że piszesz bez ładu i skladu to jeszcze jakieś bzdury. Zarzucasz brak wiedzy ludziom, którym do piet nie dorastasz. Masz jakieś obsesje? To trzeba leczyć!
Korsarz
Korsarz 05.01.2019, 20:00
KR i inni , mamy demokrację, wolność wyrażania swoich opinii ,a widzę ze moje spostrzeżenia bolą bo sa rzeczywistością . Dzięki demokracji osoby nieprzygotowane do sprawowania tak odpowiedzialnych funkcji mogły spróbować sił i co wyszło LIPA . Im szybciej Sielicki zrezygnuje tym lepiej dla miasta które zostało podzielone. W wyborczych gatkach nie było mowy o tym że nie macie kadr ,że trzeba niespełnionych zastepców sprowadzać, urządzać wyklady człowieka teoretyka ,co za darmo oni są . Po co czekać już 7 miesięcy z hakiem na referendum bo predzej prawo nie pozwala. Sielicki ostanie Radnym a nowego Burmistrza może Świebodzin z lepszym skutkiem dobierze... Niestety z róznych względów jest to narazie ostatnia opinia... Pozdrawiam cały rynek, piaskarzy wędkarzy i innych marynarzy i innych z 30 zbolałych przeciwników..
Wojtek
Wojtek 04.01.2019, 08:13
Tomalak w LORO występuje w roli pracownika, czy pacjenta?
RobertXL
RobertXL 02.01.2019, 23:52
Dotąd pan profesor tłumaczył jak /usunięte przez moderatora/ (bez)zasadność różnego typu propozycji /usunięte przez moderatora/ działań FS. Dotąd panowie burmistrze byli szczerzy, bardzo grzeczni i rzeczowi. Ale z tymi ludźmi z tzw. koalicji, przyzwyczajonymi do trzymania za /usunięte przez moderatora/, tak się nie da. Tym razem odwrotny wariant. Kolejna moja podpowiedź: w danej sprawie zupełnie niespodziewanie zarzucić pytaniami pomysłodawców, autorów chorych uchwał, kilkunastoma, albo nawet - jeśli trzeba - kilkudziesięcioma, do każdego punktu. Jeden warunek - pytania muszą być merytoryczne. Początkowo kandydat - nie zorientowawszy się - zacznie przynudzać, w nadziei na wyczerpanie odpowiedzi. A za chwilę następne, i następne, aż się zmęczy, pogubi. To niełatwe zadanie i trzeba odsłuchać, i samemu dobrze orientować w sprawie, a radny musi coś odpowiedzieć, ale z czasem może wprzódy pięćdziesiąt razy pomyśli, zanim coś głupiego wymyśli, lub poprze. Taka forma debaty przypominająca egzamin, którą oblewają kandydaci głosujący za czymś bez przekonania. Przy okazji można będzie dowiedzieć się wielu innych rzeczy. Któż to wie. I pytać nie tylko pana byłego wiceburmistrza, lecz wszystkich członków ugrupowania FS. To wymaga przygotowania, sporego wysiłku i wiedzy z obu stron. Przewodniczący też będzie miał co robić... Kto wybroni się przed wyborcami, a kto spasuje? No właśnie. A może kilku nie przyjdzie, bo stchórzy, i nie będzie większości. Tak też może się zdarzyć... Jedni zapracują na podwyżkę, inni... się zobaczy.
OBYWATEL
OBYWATEL 03.01.2019, 08:25
Ciekawy pomysł, ale Przewodniczący Rady bądź też komisji może ukrócić "dywagacje" jeśli stwierdzi, że rozmowa nic nie wnosi do sprawy. Pamiętajmy, że to dopiero początek roku.
Swoistą odpowiedzią na uchwałę w sprawie budżetu - jej legalności, także innych będzie zdanie Wojewody lub Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jeśli one "klepną" te zmiany to Pan Burmistrz będzie w nie lada kłopotach.
RobertXL
RobertXL 03.01.2019, 19:59
Pisałem w mojej sugestii: pytania merytoryczne, więc tak łatwo nie utnie dyskusji, chociaż przy tym przewodniczącym, to zapewne mogłoby tak się potoczyć. Sądzi Pan, że wojewoda i RIO uznają coś, co jest bezprawne? Pan to by tak jednemu świeczkę, drugiemu ogarek. Z większością przy władzy milej, czyż nie, Panie Obywatelu? I to pisanie nazw stanowisk wielką literą. Z bojaźni?
RobertXL
RobertXL 02.01.2019, 21:00
Skoro większość rady nie ufa panu burmistrzowi i mają zamiar spotykać się częściej z powodu bardziej podrzędnych spraw, jak życzy sobie pan Tomalak, w dodatku przeciągać sesje, choć w żadnej mierze nie usprawni to niczyjej pracy, to żebyśmy my mieszkańcy mieli z tego jakiś pożytek, to oprócz samego podniesienia ręki można dołożyć jeszcze powinność podania krótkiego, ale rzeczowego uzasadnienia głosowania każdego radnego. Radni mają obowiązek zapoznawania się z materiałami, będącymi przedmiotem obrad i podejmowania decyzji dla dobra swych wyborców. Uzasadnienia typu: "jestem za/przeciw, bo nie chcę się wyłamywać, bo tak chciał szef ugrupowania, bo mój kolega tak chce, bo sami Państwo widzicie..." i temu podobne, ocenią sami wyborcy. Warto zastanowić się również nad czasem wypowiedzi. Nie wszyscy chcą słuchać bezprzedmiotowych, nudnych, niejednokrotnie nic nie wnoszących wywodów "liderów". Myślę, że takie postępowanie byłoby w interesie również samych radnych, dotąd mniej słyszalnych. Mieliby okazję wykazać się przed wyborcami nie tylko krasomówstwem, lecz rzeczowością i udowodnić, że swoimi decyzjami działają na rzecz miasta. Co Państwo na to? Chce większość pracować więcej społecznie? Proszę bardzo.
zainteresowny
zainteresowny 02.01.2019, 20:20
Czy Pani redaktor może wyjaśnić rozbieżności między tytułem naukowym Pana dr. Antokowiaka wskazanym w materiale, a tym, który widnieje na stronach UAM? Jak dla mnie to jest wprowadzenie społeczeństwa w błąd

https://wnpid.amu.edu.pl/praco…
Tomasz
Tomasz 02.01.2019, 22:32
https://wnpid.amu.edu.pl/praco…

Ej serio? - bo za chwile się okaże jeszcze - że /usunięte przez moderatora/ pomysły jednego radnego pojawiają się za sprawa profesora... ogarnijcie się i zacznijcie słuchać ludzi z doświadczeniem i wiedzą... Nadal nie zorientowaliście się, że przegraliście wybory na stanowisko burmistrza... Żałosne ze szkodą dla mieszkańców...
zainteresowany
zainteresowany 02.01.2019, 22:55
Cieszę się, że za moim pośrednictwem strona uamu została poprawiona. Jeszcze dziś widniał tam tytuł naukowy dr. Ja osobiście nic nie mam do Pana dr hab Antkowiaka, ale nie lubię braku rzetelności ze strony dziennikarzy. I nie ma to nic wspólnego z tym kto wygrał/przegrał wybory.

Tak czy inaczej profesury na stronach POLONU się nie doszukałem.
Tomasz
Tomasz 02.01.2019, 23:11
Więc jak następnym razem zarzucisz komuś nieprawdę to się lepiej przygotuj, bo jeszcze ktoś - np. sam zainteresowany, do którego nic nie masz a publicznie piętnujesz, poczuje się dotknięty i zacznie pytać o Ciebie? Albo uzna, że naruszasz jego dobre imię?
zainteresowany
zainteresowany 02.01.2019, 23:35
A w którym miejscu naruszyłem dobre imię Pana Antkowiaka albo zacząłem "piętnować" jego osobę, bo nie za bardzo rozumiem?!?!?!? Zadałem pytanie, bo były rozbieżności pomiędzy podpisem na materiale, a stroną internetową UAM, które zresztą zostały poprawione - możliwe, że po moim wpisie, bo jeszcze po południu widniał tam tytuł doktora.

Tak na marginesie: https://sjp.pwn.pl/sjp/pietnow…

Cichy123
Cichy123 02.01.2019, 20:13
Przepraszam, ale skad wynika tytul naukowy Pana dr Antkowiaka, ktory jest wskazywany w materiale. Wydaje mi się, że jest znaczaca roznica pomiędzy doktorem a doktorem habilitowanym, a tym bardziej profesorem zwyczajnym.

https://wnpid.amu.edu.pl/praco…
Andrzej
Andrzej 02.01.2019, 22:30
https://wnpid.amu.edu.pl/mamy-…
Słabo szukasz :)
m
m 03.01.2019, 14:58
dr hab to nie profesor, kiedy Pani S. przestanie go tak tytułować?
makaro
makaro 02.01.2019, 18:24
Czy tego rodzaju obostrzenia miał poprzedni Burmistrz?Czy nie jest to celowe działanie ,oczywiście w obrębie prawa,aby nowemu Burmistrzowi utrudnić działanie?A po roku nie udzielić Mu absolutorium?A kogo będzie to zasługa?Jego czy rady która podejmuje ,w moim mniemaniu,torpedujące działania?Proszę,zastanówcie się nad tym oglądający i wyborcy.
m
m 03.01.2019, 15:01
Poprzednik nie miał takiego obostrzenia. Poprzednik miał jednego zastępcę. Sielicki ma już dwóch, a ploty na mieście chodzą o trzecim. Takze tego. To chyba dobrze ze rada chce miec mozliwosc zablokowania tego typu działalnosci. Cos nam zniknie z budzetu, bo pan burmistrz zatrudni dodatkowe osoby? No bez jaj.
OBYWATEL
OBYWATEL 03.01.2019, 17:15
To ja już wolę nawet 4 rzeczowych i fachowych zastępców niż jednego pokroju pana Tomalaka.
Człowiek
Człowiek 03.01.2019, 17:13
Przecież burmistrz ma jednego zastępcę. Dlaczego kłamiesz?
m
m 04.01.2019, 00:20
Ma jednego zastepce i jednego doradce(dr Antkowiaka). Czyli de facto dwoch zastepcow. Jeden i drugi mają wypłaty z budżetu gminy. Zaden za darmo nie robi. Bekisz miał Tomalaka. Sielicki ma już dwóch, a o trzecim chodzą ploty.
Człowiek
Człowiek 04.01.2019, 06:47
Doradca to nie to samo co zastępca. dr Antkowiak nie siedzi w Urzędzie w pełnym wymiarze godzin o ile się orientuję, także to nadal kłamstwo. Poza tym, akurat jego obecność jak widać jest w Świebodzinie niezbędna, skoro niektórzy radni nie znają prawa i próbują forsować jakieś dziwne rzeczy. No i jeszcze jedna rzecz na koniec - jeśli nawet będzie tych dwóch zastępców, ale obaj wypracują środki unijne, czy inwestycje, które daleko wykroczą poza ich pensje, to mi to osobiście jak najbardziej pasuje. Takie rzeczy powinno się mierzyć efektywnością działań, jak w każdej firmie.

Pozostałe