Sobota, 23.02.2019

Jak uniknąć oszustwa podczas świątecznych zakupów

  • 27.11.2018, 19:40
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
686_6_27112018.mp4
Nowy sposób oszustów.

W „sieci” oraz w sklepach stacjonarnych rozpoczyna się okres świątecznych zakupów. Szukamy idealnego prezentu dla bliskich oraz przedmiotów dzięki którym możemy przystroić dom aby nadać mu trochę „świątecznej magii”. Ostrzegamy aby zachować ostrożność by nie paść ofiarą oszustów. Policjanci radzą co robić aby uniknąć takich zdarzeń a jednocześnie jak postępować w przypadku, jeśli nas oszukano. Zawsze warto zgłosić taką sytuację ponieważ każda transakcja poprzez internet w której zostaliśmy oszukani, niezależnie od kwoty, jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 8.

W mediach oraz w sklepach powoli rozpoczyna się okres przygotowywania do świątecznych zakupów. Coraz częściej pojawiają się charakterystyczne, powiązane z nimi motywy jak choinki czy Mikołaje. W wielu sklepach, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych pojawiają się promocje zachęcające do zakupienia właśnie ich produktu jako idealnego prezentu. Współcześnie wiele osób kupuje prezenty dużo wcześniej i poprzez internet. Wykorzystujemy do tego witryny sklepów online jak i portale aukcyjne zarówno z produktami nowymi jak i używanymi. W związku z tym policjanci ostrzegają przed ukrytymi zagrożeniami, w szczególności przy zakupach w „sieci”.

Jeśli jesteśmy kupującym upewnijmy się czy sprzedawca jest rzetelny (np. poprzez ilość sprzedanych produktów i ocenę transakcji – większość znanych portali aukcyjnych posiada takie opcje w tym Ebay, Allegro itp.). Należy również zachować wszelką prowadzoną komunikację, w przypadku kiedy zostaniemy oszukani posłuży ona jako dowód w sprawie. Zawsze warto zgłosić takie zdarzenie na policję, bowiem w przypadku transakcji przez internet kwota niema znaczenia, zawsze jest to przestępstwo Oszustwa (art. 286 Kodeksu Karnego) zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.

W przypadku kiedy to my sprzedajemy również należy zachować ostrożność. Często oszuści stosują metodę okazania fałszywego potwierdzenia dokonania przelewu na nasze konto. W przypadku osobistego odebrania przedmiotu, jeśli na nasze konto nie wpłynie ustalona kwota pieniędzy nie powinniśmy wydawać przedmiotu. Najlepiej porozumieć się, iż skoro odbiera osobiście to aby transakcja była gotówkowa. Potwierdzenia przekazywane w formie elektronicznej czy też papierowej bywają bowiem przez sprawców spreparowane.

Jeśli wybierzemy formę tradycyjnych zakupów w sklepach stacjonarnych pamiętajmy aby nie pozostawiać w autach na parkingu torebek oraz widocznych innych wartościowych przedmiotów np. telefonów lub innych zakupionych prezentów, szczególnie jeśli są drogie. W sklepach należy zwracać uwagę na torebki, saszetki lub miejsca w których trzymamy portfele aby nie paść ofiarą tzw. kieszonkowców. Wykorzystują oni wzmożony ruch oraz nasze skoncentrowanie się na zakupach. Przez cały okres „świątecznej gorączki zakupów” patrole będą kontrolować miejsca w których może dochodzić do tego typu zdarzeń.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M. Arens
M. Arens 1.12.2018, 15:28
Nie wiem czy to jest oszustwo czy zamierzone działanie. Często, a w okresie wzmożonych zakupów mamy do czynienia z inną ceną na półce i inną w kasie. Gdy jest duża kolejka a różnica nie jest znacząca klient dla spokoju nie dopomina się o swoje. Co dalej dzieje się z ewidentną nadwyżką ( cena w kasie minus cena na półce ) ? Przy zakupach dokonanych przez setki klientów nadwyżka może być duża.

Pozostałe