Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 20:45

Zmiany klimatyczne a rolnictwo

Wpływ zmian klimatycznych na rolnictwo jest nieodłącznym elementem współczesnej debaty na temat ochrony środowiska. Zmieniające się warunki atmosferyczne mają znaczny wpływ na plony, zasoby wodne i ogólną stabilność produkcji rolnej.
  • 13.06.2023 14:08
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zmiany klimatyczne a rolnictwo

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Rolnictwo zależne od klimatu 

Zmiany klimatyczne są poważnym zagrożeniem dla rolnictwa nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie. Ekstremalne zjawiska atmosferyczne, takie jak susze i powodzie powodują degradację gleby i utratę bioróżnorodności. Przez to trudniej zaplanować i utrzymać stabilną produkcję.

Temperatura wpływa na procesy fotosyntezy i obfitość plonów. Ekstremalne susze generują niedobory wody, te natomiast ograniczają możliwość nawadniania pól i w rezultacie skutkują utratą przynajmniej części zbiorów. Ponadto zmiany klimatyczne sprzyjają wzrostowi występowania szkodników i chorób roślin, co jest kolejnym poważnym zagrożeniem dla rolnictwa.

Fabryka pod gołym niebem 

Poprzez wprowadzenie zrównoważonych praktyk rolniczych – jak agroekologia, ochrona gleby i minimalizacja emisji gazów cieplarnianych – sektor ten może przyczynić się do redukcji negatywnego wpływu na klimat. Jednocześnie inwestowanie w rozwój odpornych na zmiany klimatu odmian roślin, optymalizację gospodarki wodnej i inteligentne systemy uprawne pozwoli rolnictwu zaadaptować się do nowych warunków klimatycznych.

Więcej o tym, jak klimat wpływa na rolnictwo dowiesz się z materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=k6HXe8SIfIg

Rolnictwo z unijnym wsparciem

Wspólna Polityka Rolna oferuje szereg instrumentów, których wdrożenie ma ograniczyć wpływ rolnictwa na klimat. Jednocześnie mają one ułatwić dostosowanie się do zjawisk, które w wyniku tych zmian już występują.

Jednym z nich jest wsparcie finansowe dla rolników realizowane poprzez działania z zakresu tzw. rolnictwa węglowego. Przykładowymi praktykami są: opracowywanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy uproszczone systemy uprawy. Inny przykład to retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych, mające na celu poprawę gospodarki wodnej oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Wsparcie związane ze zmianami klimatu przewidziane w ramach WPR przyczyni się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii „Od pola do stołu” i Strategii na rzecz bioróżnorodności.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia działań na rzecz klimatu w rolnictwie znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---