Dookoła świata za publiczne pieniądze

  • 5.12.2017, 19:49 (aktualizacja 06.12.2017 19:48)
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
Dookoła świata za publiczne pieniądze
Dokąd jeździł Santos za 80 tysięcy?

Dookoła świata i jeszcze kawałek dalej mogliby przejechać piłkarze Santosu, gdyby paliwo kupione za publiczne pieniądze zatankowali do tira lub trzech busów, bo w 2016 roku na transport/paliwo wydali 81 tysięcy złotych, z tego 61 tysięcy z dotacji. Ile pieniędzy na dojazdy wydają inne kluby?

Zapytaliśmy, jak to wygląda w klubie Arka Nowa Sól. Nowosolscy piłkarze na dojazdy z dotacji w 2016 roku wydali 25 tysięcy. Czy kwoty przeznaczane na dojazdy niepokoją świebodzińskich urzędników, którzy rozliczają klub? Nie, bo jak tłumaczy Ryszard Graczyk, gmina sprawdza faktury i nie kwestionuje wielkości kwot.

Santos pieniądze otrzymał w dwóch dotacjach. Tę drugą , przeznaczoną na drużynę juniorów, dostali 16 sierpnia. Ponieważ ostatnie mecze rozgrywane są w listopadzie, klub musiał w ciągu trzech i pół miesiąca wydać 21 tysięcy złotych. 6 tysięcy miesięcznie i prawie 200 złotych dziennie. Za 200 złotych można zatankować 38 litrów i przejechać odległość ponad stu kilometrów trzema busami. Według danych udostępnionych przez Lubuski Związek Piłki Nożnej jesienią drużyny juniorów rozegrały 37 meczy ligowych. Jak obliczyliśmy koszt dojazdów na podane mecze to około 4000 tys. złotych.

W zestawieniu faktur dołączonych do sprawozdania znajdujemy na przykład te wystawione w grudniu - dzień po dniu. 1, 3, 4, 6 i 12 grudnia na łączną kwotę 4 039,68. W grudniu drużyna nie rozgrywała meczy, jeśli były to faktury zbiorcze za listopad, dlaczego wystawiano je 5 razy?

 

Przyznanie pieniędzy zatwierdzają radni. Udało nam się zapytać większość z nich, czy kiedykolwiek sprawdzali, jak i na co te pieniądze zostały wydane. Otrzymaliśmy odpowiedzi negatywne. Tymczasem rzetelne rozliczanie publicznych pieniędzy to podstawa.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Amatorka
Amatorka 10.12.2017, 08:34
4000 tys zł to 4mln!
RB
RB 7.12.2017, 22:11
Jeśli jest tak , że pieniądze na dojazdy zostały wlane do zbiorników to niech jest rozliczy Vat i podatek klub a nie darmozjady z 500+ .
Dociekliwy
Dociekliwy 6.12.2017, 20:12
Mize byc tak, ze mają znajomego na stacji, ktory wystawia faktury do niezabranych przez innych klientow paragonów. Nie tylko VAT odliczają, ale tez dostają spowrotem wartość całej faktury z dotacji... Przegięcie! Kto w taki sposob rozdaje publiczne pieniądze? Powinny byc jakies limity na benzynę dla wożenia pilkarzykow
OBYWATEL
OBYWATEL 6.12.2017, 09:01
Odsłuchałem materiał.
Wiadomo, że zawodnicy muszą jeździć na zawody. Jeśli więc jest wynajmowany autokar i drużyna jedzie np. do Zielonej Góry, Wronek itd itp to wiadomo, że faktury np. z PKS-u będą. Czy one są duże? Jest to gra, w której z założenia drużyna ma jeździć, promować troszkę naszą gminę i rzecz jasna wygrywać.
Co innego jeśli są to faktury za paliwo wlewane do baku samochodu. Wtedy w mojej ocenie za każdy wyjazd powinno brać się fakturę i opisywać ją na zasadzie " wyjazd zawodników klubu na mecz w Wrocławiu w dniu 6.12.2017r. samochodami osobowymi prywatnymi".
Mogą to też być rozliczenia za paliwo po fakcie, czyli rzeczywistym zużyciu, a nie przed. Wtedy nawet tankowanie i rozliczenie może być z opóźnieniem.
Rodzic
Rodzic 5.12.2017, 23:59
To pokazuje całą patologię tej władzy i arogancję pana Graczyka. Na pedagoga w szkołach nie ma, ale na kopaczy jest. Na disco polo też jest. Jak my chcemy wychować młodzież? Na takich wzorcach?
OBYWATEL
OBYWATEL 6.12.2017, 08:48
Dzieci i młodzież na pewno faktur nie widziały na oczy. Zapewne zawodnicy też...
Darek
Darek 5.12.2017, 23:20
To skandal! A czy może wiadomo, czy podobnie rozjeżdżają się za nasze pieniądze inne kluby sportowe? Na przykład piłkarze ręczni? ZEW albo Lider? Też dostają tyle z budżetu?czy to domena pożal się boże piłkarzy?
mieszkaniec
mieszkaniec 6.12.2017, 16:43
Darek włącz głos a nie tylko obraz i będziesz miał odpowiedź
Darek
Darek 7.12.2017, 00:08
Racja. Wystarczająco wkurzył mnie sam tekst, teraz dopiero obejrzałem całość. I już mam jedno pytanie-czemu nikt tego nie kontroluje? To retoryczne pytanie.
mieszkaniec
mieszkaniec 5.12.2017, 21:03
Jak radni kolesie pana T. (nazwisko usunięte przez administratora) nie widzą niegospodarności lekko nazywając to powinno to zostać zgłoszone do prokuratury!!! Uważam że trzeba piętnować takie sytuacje a przede wszystkim rozgonić tą sitwę

Pozostałe