Nowy Szpital w Świebodzinie otrzymał kontrakt na neurologię

  • 10.10.2017, 19:47 (aktualizacja 11.10.2017 21:32)
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
Nowy Szpital w Świebodzinie otrzymał kontrakt na neurologię
Nowy Szpital w Świebodzinie otrzymał kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na prowadzenie oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Oddział w ramach umowy z NFZ zacznie przyjmować pacjentów od 9 października. Dzięki temu osoby, które wymagają pilnego leczenia np. z powodu udaru szybciej otrzymają niezbędną pomoc.

- Na pewno poprawi się dostępność do tego typu leczenia, a to jest najważniejsze – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie. O konieczności utworzenia takiego oddziału w północnej części województwa  mówiło się od kilku lat, głównie z powodu rosnącej liczby chorych z rozpoznaniem udaru mózgu, dla których często brakowało miejsc w innych placówkach. W województwie lubuskim liczba hospitalizacji z powodu udaru niedokrwiennego mózgu wyniosła 243,6 na 100 tys. mieszkańców i była to 3 najwyższa wartość wśród wszystkich województw w kraju. Dlatego Nowy Szpital w Świebodzinie wcześniej rozpoczął poszukiwania kadry medycznej, zakup wysokospecjalistycznego sprzętu oraz modernizację pomieszczeń, aby móc wystartować w konkursie ofert ogłoszonym przez NFZ.

 

Na potrzeby oddziału zaadoptowano niewykorzystane pomieszczenia, które kiedyś były  dodatkowymi salami oddziału wewnętrznego. Pokoje dla pacjentów zostały zmodernizowane i wyposażone w nowe łóżka z materacami przeciwodleżynowymi i szafki przyłóżkowe, każda sala ma dostęp do sanitariatów. Oddział liczy łącznie 28 łóżek, w tym łóżka neurologiczne, wczesnej rehabilitacji poudarowej i 5 stanowisk intensywnej opieki medycznej. Oddział wyposażony  został w nowy, wysokospecjalistyczny sprzęt, min. w kardiomonitory umożliwiające monitorowanie funkcji życiowych, dwa aparaty do badań USG, aparat EEG , Holter EKG i Holter RR oraz aparat EMG. Szpital zapewnia także całodobową dostępność do diagnostyki laboratoryjnej oraz tomografii komputerowej. Łącznie na przygotowanie oddziału szpital przeznaczył ok. 1 700 tys. Szpital dysponuje też całodobowym lądowiskiem dla śmigłowców sanitarnych, które jest niezwykle ważne dla pacjentów z rozpoznanym udarem mózgu, gdzie czas dojazdu i rozpoczęcia leczenia jest bardzo istotny, często decydujący o jego dalszym rokowaniu.

 

Zespół w skład którego wchodzą lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, logopedzi oraz psycholodzy będzie pracował pod kierunkiem dr n. med. Jana Pawła Mejnartowicza, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neurologii. Pacjenci leczeni  oddziale neurologii w Świebodzinie będą mieli zapewnioną całodobową opiekę lekarza anestezjologa, a także  lekarza internisty, kardiologa, konsultacje neurochirurga oraz chirurga naczyniowego. Oddział neurologii z pododdziałem udarowym będzie prowadził  leczenie także innych schorzeń układu nerwowego, które będą wymagały hospitalizacji. W celu zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem przed i po hospitalizacji, szpital będzie starał się także o kontrakt na poradnię neurologiczną.  

 

Nowy Szpital w Świebodzinie należy do Grupy Nowy Szpital Holding S.A. To jedna z pięciu placówek w województwie lubuskim prowadzonych przez Grupę.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 17.10.2017, 16:38
Jakies lekkie zamieszanie z tym lądowiskiem k)Parysa. Niby jest, a go nie ma. Otwarcie jak czytam było, ale helikoptery lądują dalej koło figury Chrystusa. Obiło mi się o uszy, że to nowe lądowisko nie spełnia jakis norm. Może ktos zna konkrety i byłby uprzejmy je tutaj przedstawić ?
Emanuella
Emanuella 16.10.2017, 13:32
Dlaczego helikopter nadal ląduje obok figury chrystusa?
jureeek
jureeek 12.10.2017, 23:53
Oddział neurologii, który nawet nie dysponuje rezonansem magnetycznym....
Świebodzinianka
Świebodzinianka 14.10.2017, 20:14
Od czegoś trzeba zacząć. Dobre i to, że w razie nieszczęścia można natychmiast trafić na specjalistyczny oddział.
Mewa
Mewa 12.10.2017, 21:54
co oznacza " pod kierownictwem " ? telefonicznie,mailowo? Jaka obsada lekarska?
Miki
Miki 11.10.2017, 23:43
Kiedy na oddziale zniknie toaleta koedukacyjna z palarnią?
mieszkaniec
mieszkaniec 10.10.2017, 20:20
Mowa o lądowisku k) byłego Parysa ? Z tego co wiem to jest jeszcze nieczynne.
ZOZowaty
ZOZowaty 11.10.2017, 20:07
Prawie super uroczyście oddane ale NIECZYNNE. CZEMU?!
krzysiek- pacjent
krzysiek- pacjent 18.10.2017, 09:49
Lądowisko spełnia wszystkie wymagania, jest czynne i helikoptery na nim lądują. Służy ono do transporu pacjentów do szpitala i ze szpitala do innych szpitali.
Mogą z niego korzystać też osby, które wymagają transportu poza szpitalem, ale to pilot z helikoptera decyduje gdzie bedzie mu bliżej lądować biorąc pod uwagę miejsce pobytu pacjenta, dlatego też często lądują koło figury bo np. transportyują pacjenta z osiedla łużyckiego
mieszkaniec
mieszkaniec 18.10.2017, 16:42
Dziękuję panu " krzysiek-pacjent " za potwierdzenie, że lądowisko jest czynne ale czy na pewno ? Do czego służy lądowisko to wiemy. Dlaczego jednak mieszkańcy posesji tuż przy lądowisku mówią, że od lipca tylko jeden helikopter tam wylądował, a drugi niedawno w nocy tylko tam " zawisł " i odleciał bez lądowania ? I jak to się ma do Oddziału Neurologii z pododdziałem udarowym gdzie " czas to życie " ? Próbuję w necie znależć wypowiedż pani Prezes Cieplickiej , ale poza wypowiedzią podobną do " krzyska - pacjenta " tzn. , że " lądowisko będzie służyć nic nie znalazłem"

Pozostałe