Oświadczenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

  • 14.07.2017, 18:54 (aktualizacja 14.07.2017 19:24)
  • Szymon Osowski, Bartosz Wilk, Katarzyna Batko-Tołuć
Oświadczenie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska
Zamach na niezawisłe sądownictwo to droga do końca demokratycznego państwa prawa.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska niejednokrotnie krytykowała sądy, czy też poszczególnych sędziów. Od lat postulujemy wprowadzenie zmian, które zwiększyłyby transparentność działania władzy sądowniczej. Wciąż czekamy na jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz swobodny dostęp do ich orzeczeń dyscyplinarnych.

Jednakże zawsze uważaliśmy i uważamy, że niezawisły oraz niezależny wymiar sprawiedliwości jest fundamentem ochrony naszych wolności i praw. Trudno nam sobie wyobrazić, że władza wykonawcza może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie sądownictwa, prokuratury, policji, który sprowadza się do uzależnienia tych instytucji od woli politycznej.

Niezależnie od poglądów i postrzegania działania wymiaru sprawiedliwości każdy/każda z nas powinien/powinna sobie odpowiedzieć na pytanie, co nas czeka w przypadku ostatecznego uzależnienia wymiaru sprawiedliwości od polityków i jakie kraje mają tak zbudowany system polityczny.

Należy także pamiętać o zmianach ustawy o zgromadzeniach, dawaniu coraz większych i niekontrolowanych kompetencji służbom i propozycjach legislacji dotyczącej organizacji społecznych.

Jesteśmy przekonani, że zamiarem większości parlamentarnej jest wyłączenie gwarancji dla ochrony wolności i praw oraz ograniczenie działania społeczeństwa obywatelskiego.

Zarząd Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

 

źródło

Szymon Osowski, Bartosz Wilk, Katarzyna Batko-Tołuć
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieczysław
Mieczysław 18.07.2017, 09:21
Poproszę o konkrety.
Podpis
Podpis 19.07.2017, 07:32
Wybudziłeś się ze śpiączki?

Pozostałe