Wolne media czy wolne żarty?

  • 20.12.2016, 19:36 (aktualizacja 20.12.2016 21:34)
  • Elżbieta Samsel-Czerniawska
Wolne media czy wolne żarty?
Zaczęło się od protestu mediów, skończyło na kryzysie politycznym.

Przez kraj przetacza się fala protestów pod hasłem „wolne media”. Manifestacje organizowane są również w Zielonej Górze. W piątek 16 grudnia rozpoczęły się one od protestu kilkudziesięciu redakcji pod nazwą „dzień bez polityków w mediach”. Był on odpowiedzią na próbę ograniczenia pracy dziennikarzy relacjonujących posiedzenia parlamentu. Konflikt jeszcze bardziej zaogniło wyłączenia z obrad sejmu Michała Szczerby, który na mównicę przyniósł kartkę z napisem „wolne media”.

Opozycja, żądając przywrócenia posła, zablokowała mównicę sejmową.Posłowie partii rządzącej przenieśli obrady do sali kolumnowej i tam przegłosowali przyjęcie ustawy budżetowej, która jest jedną z najważniejszych ustaw stanowiących o funkcjonowaniu państwa.

Pod parlamentem w ciągu kilku godzin zebrali się protestujący. Już następnego dnia, w sobotę 17 grudnia, protest odbył się również w Zielonej Górze.

 

To nie po raz pierwszy rządzący próbują wpływać na przekaz medialny. Najbardziej spektakularną akcją było najście Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na redakcję Wprost podczas trwania rządów Platformy Obywatelskiej. Funkcjonariusze usiłowali wówczas zabrać laptop redaktora naczelnego Sylwestra Latkowskiego, na którym mogły znajdować się dane informatorów, mimo iż źródła dziennikarskiej informacji są pod ochroną prawną.

Praktycznie każdy rząd w mniejszy lub większy sposób starał się kontrolować media. Co zatem stało się teraz, że próba ograniczenia sprawozdawców sejmowych odbiła się aż takim echem w społeczeństwie? Zapytaliśmy jedną z protestujących.

Protesty pod parlamentem trwają od piątku 16 grudnia. Również od piątku sali plenarnej nie opuszcza opozycja. Do stolicy ściągnięto dodatkowe siły policyjne. Jak komentują konstytucjonaliści i politolodzy, w kraju panuje kryzys. Teraz już nie tylko konstytucyjny, ale i polityczny.

Elżbieta Samsel-Czerniawska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

swiebodzin
swiebodzin 1.02.2017, 00:22
Swiebodzin tv to pisowska telewizja. Bardzo lubia zaczepiac radnych pisu i pokazuj to co jest wygodne.
OBYWATEL
OBYWATEL 1.02.2017, 09:43
Ooo nie pomyślałbym w ten sposób... widząc jak Pani Elżbieta walczy z K. Warcholikiem na facebooku :D. jednak Pana A. Kubackiego sobie chyba upodobała do kręcenia hehehe. Nalezy pamiętać, że w każdym stadzie jest czarna owca ...
Elżbieta Samsel-Czerniawska
Elżbieta Samsel-Czerniawska 1.02.2017, 11:27
Nie walczę z Panem Warcholikiem. Walczę z patologią władzy. Każdej władzy.
Pozdrawiam
itd.
itd. 21.01.2017, 23:20
PIS wygral :demokratycznie: wybory,zeby stworzyc panstwo Polin???
itd
itd 17.01.2017, 07:05
Im dalej spoleczenstwo dryfuje od prawdy,tym bardziej nienawidzi tych ktorzy ja glosza....PRAWDA jest nowa mowa nienawisci,,,Mowienie prawdy w epoce zaklamania jest czynem rewolucyjnym......George Orwell
OBYWATEL
OBYWATEL 1.02.2017, 09:43
No tak, ale kto ją głosi?
Siorba
Siorba 30.12.2016, 11:13
Kiedy przyjechal Soros do Polski po medal wreczony przez Komorowskiego,potem obylo sie spotkanie z Sorosem w jakims zacisznym miejscu z przedstawcielami z Po,jak I Pisu a moze nawet z Nowoczesnej.Oni tak sie nienawidza,ze spotykaja sie razem po instrukcje od Sorosa,ktory jest scigany przez wiele panstw za malwersacje....
Piłat
Piłat 25.12.2016, 00:19
Za trzy lata wybory. Przyjdzie czas rozliczeń.Niech już pisuary budują więzienia.
qwerty
qwerty 22.12.2016, 13:16
Świebodziński TVN ?
Ireneusz
Ireneusz 21.12.2016, 22:34
Nie potrafię zrozumieć zwolenników PiS. Wami steruje się tak jak kilkuletnimi dziećmi. Wystarczy pokazać wam Babe Jagę abyście mieli z kim walczyć. Pokazać wam, że ktoś ma nieco lepiej, więcej - by znaleźć wam wroga. Spójrzcie lepiej na swoich przywódców - poobsadzali wszystkie stanowiska rządowe i gospodarcze swoimi rodzinami bez względu na ich kompetencje, dają sobie po 30 tys zł nagród, Kroją was tak sprytnie, że nawet nie zauważacie, ze te 500+ za które was kupili podczas wyborów sami spłacicie z nawiązka. Pomyślcie o swoich dzieciach, wnukach. Jaką Polskę im szykujecie? Nastepną Syrię, Afganistan?
Imbus
Imbus 22.12.2016, 14:17
Znalazł się sprawiedliwy.My którzy wybraliśmy PIS chcemy żyć trochę biedniej ale we własnym kraju a nie trać na obcych.
Piłat
Piłat 30.12.2016, 16:24
A to nie idź pracować u obcego. Idź do polskiej firmy.
senior
senior 27.12.2016, 21:45
to nie wiec pisowski i tu nie musisz lizać butów swoim panom takie brednie pisz w pisowskich brukowcach
Ireneusz
Ireneusz 22.12.2016, 23:10
Jednym krwiopijcom zabraliście, drugim dajecie a sami jak byliście biedni i głupi tak jesteście...
marek
marek 21.12.2016, 17:17
NIE MOGĄ PRZEŻYĆ UTRATĘ WŁADZY A ROBIĄ IDENTYCZNIE JAK PO JAK DOSZŁO DO WŁADZY .
OBYWATEL
OBYWATEL 21.12.2016, 07:50
Protesty mogą sobie potrwać. PIS wygrał demokratyczne wybory i zaczyna prowadzać czasem za szybko lub na siłę pewne zmiany, które lepiej byśmy przyswoili gdyby były robione w lepszej atmosferze. Z drugiej strony bycie opozycją totalną jest też bezsensu...
senior
senior 21.12.2016, 23:07
te brednie i slogany pisowskie to nie tu to nie tuba pisowska pisz sobie w pisowskich gniotach
Imbus
Imbus 22.12.2016, 14:19
A ty nie będziesz nam mówił co i gdzie mamy pisać.
senior
senior 27.12.2016, 21:47
tu smród jest nie potrzebny to kraj dla cywilizacji a nie średniowiecza i ciemnogrodu
JK
JK 22.12.2016, 23:16
Pewno wyniki sondażu też zmanipulowałeś? "kto ma większą władzę w Polsce?" Opozycja? A przypadkiem nie Kaczyński?
Janusz
Janusz 23.12.2016, 20:40
PRAWDA!!! Te pisowskie tfu gnioty przejęły tą telewizję! HAŃBA tak manipulować ankietami! Mnie uczono kto nie walczy niech też nie je, a WAS się uczy przezorny zawsze ubezpieczony! TFU!
Imbus
Imbus 27.12.2016, 14:30
A wasza poprzednia władza nie manipulowała mediami?Z resztą jakie wolne media o czym wy piszecie? Dajcie sobie spokój.

Pozostałe