Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:56
Reklama

Budżet nieobywatelski

Sposób na podratowanie szkolnych finansów?
Kliknij aby odtworzyć

Czy w takim razie zwykły mieszkaniec ma jakiekolwiek szanse w starciu z placówkami oświatowymi liczącymi kilkuset wychowanków? Jest to pytanie zasadnicze a zarazem takie, które nie powinno mieć miejsca. Dlaczego? Otóż BO nie może być plebiscytem, konkursem z nagrodami, walką o głosy czy rywalizacją przeciwstawnych drużyn. Zabija to współpracę i dialog, czyli kwintesencję tego, czym jest partycypacja. Szkoły promując swoje projekty, konserwują postawy indywidualistyczne. Uczą, że wygrać może ten silny i ten bardziej przebojowy. W konsekwencji nie są wybierane pomysły różnorodne, odpowiadające potrzebom różnych grup społecznych. A ludzie zniechęcają się do podejmowania kolejnych inicjatyw.

Świebodziński budżet obywatelski niewątpliwie wymaga ewaluacji. Odnosi się wrażenie, że jest wprowadzany bez głębszego namysłu. Brakuje przestrzeni do dyskusji, stopniowego edukowania mieszkańców o wartościach, jakie przyświecają tej formie społecznej partycypacji. Bezrefleksyjnie powielane są błędy z innych miast Polski. Ulepszenie jego zasad pozwoli zagospodarować potencjał i pomysłowość mieszkańców. Do tego potrzeba woli zmiany ze strony burmistrza i jego urzędników, zaangażowania placówek oświatowych w propagowanie idei budżetu obywatelskiego, zamiast źle pojmowanego szkolnego patriotyzmu.

Katarzyna Bubienko


Podziel się
Oceń

Komentarze
G. 13.11.2016 23:43
Zgadzam się z moimi przedmówcami,szkoły i przedszkola powinny być wyłączone z tego budżetu.Rada miasta i p.Burmistrz o nich pamiętają.O wsi tez trzeba pamietac,bo tam jest kilku rolników,a reszta to nasi koledzy z pracy.Pracujemy długo i dużo ,to dobrze jeśli na wsi jest dobrze wyposażona świetlica ,w której dzieci i młodzież będą kulturalnie i bezpiecznie czekać na swoich styranych rodziców.
makaro 08.11.2016 20:44
Witam Chciałbym zając zdanie odnośnie tego tematu. W związku z tym iż prowadzę działalność w centrum miasta mam bardzo duży kontakt z klientami i ich opiniami.Wszyscy,podkreślam wszyscy są zbulwersowani działaniem ośrodków oświaty. .Rodzice skarżą się na to iż,jeżeli dziecko nie przyniesie iluś deklaracji albo będzie miało obniżoną ocenę z zachowania ew klasa nie pojedzie na wycieczkę. Dla mnie budżet obywatelski oznacza coś do czego ja,jako obywatel mam stały dostęp.Po co mi , powiedzmy w jakimś przedszkolu plac do nauki jazdy skoro z niego skorzysta tylko moje jedno dziecko,w godzinach kiedy przedszkole jest czynne,a w sobotę czy w niedzielę nie mam możliwości z tego skorzystać?Jestem za wykluczeniem oświaty z budżetu obywatelskiego.Mimo tego że nie popieram w wielu kwestiach zdania radnego Warcholika,potrafił powiedzieć ostro co myśli,niestety radny Janas zachował się "poprawnie politycznie" ani tak ani nie.Bardzo brzydko,trzeba swoje zdanie ,i obronę słabszych sił w stosunku z oświatą ostro i zdecydowanie przedstawić.My ,obywatele chcemy obywatelskiego projektu a nie oświatowego.I odpowiem dlaczego jest coraz mniej projektów.Bo społeczności,które się konsolidują w jakimś projekcie,chcą wiatę,salę plac zabaw,itp z roku na rok widzą ,że mimo swojego swojego zaangażowania i chęci i tak przegrają z molochem szkoły czy przedszkola.Zabijacie dzięki temu inicjatywę ludzi,którzy chcą coś zrobić dla lokalnej społeczności i ją skonsolidować i zaktywizować. Znowu nastanie zobojętnienie . ps.dzieci ze szkoły chodziły z kartami z już zaznaczonym punktem do głosowania
OBYWATEL 10.11.2016 08:42
Dlatego właśnie uważam, że powstanie budżetu pseudo oświatowego to absurd... Ogólnie budynki gminne powinny zostać z tego wyłączone gdyz jako tako są administrowane przez gminę i przez nia utrzymywane. Teren - jak jakiś chodnik, plac, także tereny sportowe czy rekreacyjne, oświetlenie - na to powinny iść pieniądze z budżetu obywatelskiego.
Krystyna 08.11.2016 10:45
Parafie Świebodzińskie w przyszłym roku złożą swój projekt do budżetu na remonty kościołów... jak wszyscy to wszyscy.
OBYWATEL 10.11.2016 08:22
Krystyno, walić głupoty to można, ale uświadomię twój zbłąkany umysł, że w myśl regulaminu, można głosować tylko na tereny gminne.
Tomasz Z. 07.11.2016 21:33
Zgłosiłem w tym roku projekt zadań dużych. Mieszkańcy byli zainteresowani projektem, jednak jak już musieli wydrukować kartę, iść i ją wrzucić to całkiem się zniechęcali. Dobrym pomysłem, było by zostawić puste karty do głosowania przy urnach. Jeżeli chodzi o głosowanie przez internet to również jest zbyt skomplikowane, trzeba wydrukować kartę, podpisać, zeskanować lub zrobić zdjęcie i wysłać na adres email, w niektórych miastach w Polsce wystarczy 1 kliknięcie myszy i weryfikacja na podstawie danych oraz numeru PESEL. Na pewno ci mniejsi mogli by w ten sposób pozyskać więcej głosów.
OBYWATEL 07.11.2016 09:18
Dobrze powiedział Pan Janas, że mamy prawo jako obywatele wspierać i wymyślać dowolny pomysł, w tym coś dla wioski/szkoły/placu zabaw itd. Co by nie było, wszystkie te tereny są gminne i można by rzec, że Burmistrz o nie powinien dbać. Pomysły ludzi powinny być jednak weryfikowane pod względem "sensowności", czyli by nie powstało nagle 10 placów zabaw za każdym rogiem, gdzie jest rodzina z małym dzieckiem ...
świebodzinianin 08.11.2016 06:46
Pan Janas skrytykował budżet w obecnej formie
OBYWATEL 08.11.2016 14:34
Janas skrytykował, ale powiedział również, iż w myśl obowiązującego regulaminu można "głosować" na szkoły. Inna bajka, że robić budżet obywatelski z podgrupą "zadania oświatowe" to kompletne dziwactwo... Teoretycznie wiadomo, że wygra szkoła z największą ilością uczniów... Zaangażowanie będzie wielkie - by być pewnym, że się dostanie się "dofinansowanie", ale dopiero jak te dzieci wyjdą z budynku i zgromadzą głosy to będzie postawa obywatelska. Tak więc szkoły powinny być z tego wyłączone, ale gwoli ścisłości takie np. świetlice wiejskie na wioskach również...
Pogoda
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Świebodzin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama